artykuł nr 1

Protokół Nr XIV/2012

 

Protokół Nr XIV/2012
z sesji Rady Gminy Kłomnice odbytej w dniu 12.03.2012r
 
Sesji przewodniczył p. Łapeta Jarosław – Przewodniczący Rady Gminy Kłomnice.
W sesji udział wzięło 14 radnych (1 radny nieobecny ).
XIV sesję Rady Gminy otworzył jej Przewodniczący, powitał wszystkich przybyłych radnych, Wójta Gminy wraz z pracownikami Urzędu Gminy, radnych powiatowych w osobach p. Lidii Burzyńskiej i p. Jana Miarzyńskiego, Kierowników jednostek organizacyjnych, sołtysów, młodzież wraz z rodzicami i wszystkich pozostałych, którzy zechcieli przybyć na obrady Rady.
Następnie Przewodniczący stwierdził, że sesja jest prawomocna, ponieważ bierze w niej udział 14 radnych.
Zgodnie z Postanowieniem Nr 2/2012 Przewodniczący odczytał porządek XIV sesji, po czym zwrócił się z zapytaniem czy są uwagi lub inne propozycje sam zgłaszając wprowadzenie po pkt 5 – wręczenie stypendiów Wójta dla uczniów szczególnie uzdolnionych z Gminy Kłomnice.
Wójt zgłosił wniosek o wprowadzenie trzech poprawek do porządku obrad t.j.:
1) wycofanie z porządku obrad pkt 9b),
2) wprowadzić do porządku jako pkt 9d) – podjęcie uchwały w sprawie: uchylenia uchwały Nr 99/XIII/2012 z dnia 8.02.2012r o pomocy finansowej Powiatowi Częstochowskiemu,
3) wprowadzić do porządku obrad jako pkt 9e) – podjęcie uchwały w sprawie: udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Częstochowskiemu.
Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie przyjęcie porządku obrad XIV sesji wraz ze zgłoszonymi poprawkami.
- za przyjęciem – głosowali wszyscy radni, a przedstawiał się on następująco:
1. Otwarcie XIV sesji Rady Gminy i powitanie.
2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
3. Przyjęcie proponowanego porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
5. Powołanie Komisji uchwał i Wniosków.
a) wręczenie stypendiów Wójta dla uczniów szczególnie uzdolnionych z Gminy Kłomnice.
6. Przyjęcie interpelacji i zapytań.
7. Korekta budżetu gminy na 2012 rok – uchwała.
8. Podjęcie uchwały w sprawie: zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kłomnice na lata 2012 – 2015.
9. Podjęcie uchwał w sprawie:
a) zaciągnięcia kredytu na wyprzedzające finansowanie zadania pn. „Budowa oczyszczalni ścieków w Hubach oraz kanalizacji sanitarnej w Hubach, Adamowie i Rzerzęczycach etap I ‘’,
b) zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego na częściowe sfinansowanie planowanego deficytu budżetu oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek,
c) udzielenia pomocy finansowej Powiatowi częstochowskiemu,
d) uchylenia uchwały Nr 99/XIII/2012 z dnia 8.02.2012r o pomocy finansowej Powiatowi Częstochowskiemu,
e) udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Częstochowskiemu.
10. Wyrażenie zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2013 roku – uchwała.
11. Przyjęcie „Programu usuwania azbestu z terenu gminy Kłomnice”- uchwała.
12. Podjęcie uchwały w sprawie: nadawania lub zmiany nazw ulic, placów i innych terenowych obiektów publicznych na terenie gminy Kłomnice.
13. Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania składane do Wójta Gminy oraz informacja Wójta o działalności międzysesyjnej.
14. Komunikaty, wolne wnioski.
15. Zamknięcie obrad sesji.
ad. pkt 4
Przewodniczący nadmienił, że protokół z ostatniej sesji był do wglądu w biurze Rady Gminy i przed sesją na sali. Każdy kto chciał mógł się z nim zapoznać i wnieść ewentualnie swoje uwagi. Po przyjęciu przez radnych jest on umieszczany w BIP Urzędu Gminy i zaproponował, by protokół ten przyjąć bez odczytania.
- za takim przyjęciem głosowali wszyscy radni. ad. pkt 5
Rada jednogłośnie powołała Komisje Uchwał i Wniosków w składzie:
1)   Ligocki Marek
2)   Matuszczak Stanisław
3)   Politański Sylwester
ad. pkt 5a)
Wójt- co pół roku mam przyjemność wręczania dyplomów i stypendiów Wójta Gminy dla wyróżniających się uczniów nie tylko z naszych szkół ale i poza. Gratuluję osiągnięć zarówno uczniom jak i ich rodzicom.
Wójt razem z V-ce Wójt odczytywali kolejno nazwiska stypendystów, w jakich dziedzinach osiągnęli sukcesy i wręczali im dyplomy gratulując i życząc dalszych sukcesów.
Ogólnie przyznano 18 stypendiów dla uczniów ze szkół j.n.:
- Z.S. w Kłomnicach – 6 uczniów,
- Z.S. w Rzerzęczycach – 5 uczniów,
- 3 uczniów z Konar,
- 1 uczeń z Garnka,
- 1 uczeń z Zawady, - 2 uczniów ze Skrzydlowa.
Przewodniczący Rady podziękował i pogratulował stypendystom życząc im dalej osiągania takich sukcesów, podziękował za to, że przy tej okazji promują naszą gminę w kraju jak i poza, podziękował również rodzicom, którzy przyczyniają się do osiągnięć swoich dzieci i zaprosił stypendystów do kasy po odbiór stypendiów.
W imieniu wszystkich stypendystów podziękowała jedna z uczennic Wójtowi Gminy, Radzie Gminy za możliwość otrzymywania stypendiów, które dają szanse dalszego rozwijania talentów i osiąganie sukcesów.
Na zakończenie jedna ze stypendystek zaśpiewała piosenkę, którą obecni przyjęli wielkimi
brawami.
Przewodniczący jeszcze raz podziękował stypendystom podkreślając, że wszyscy na pewno są dumni, że mamy taką młodzież w naszej gminie, po czym ogłosił 5 minutową przerwę.
ad. pkt 6
Interpelacje na piśmie złożył radny Dumin Tadeusz a dotyczyła ona założenia 2 lamp na ul. Polnej w Rzekach Małych.
Zapytanie do Wójta Gminy skierował mieszkaniec Kłomnic p. Dumański Mirosław.
W/W nawiązał do spotkania emerytów jakie odbyło się w dniu 8 marca nadmieniając, że Wójt był zajęty i nie mógł wziąć udziału w tym spotkaniu ale była obecna V-ce Wójt za co jej podziękował.
- W związku z tym, że tych emerytów coraz więcej przybywa zwrócił się z prośbą w ich imieniu, by pomyśleć w najbliższym czasie o budowie świetlicy w Kłomnicach. Skoro buduje się w Pacierzowie dlaczego nie można w Kłomnicach? A nie mają się gdzie spotkać zarówno emeryci jak i zespoły Klepisko czy Płomyczki i muszą przechodzić z miejsca na miejsce. -Dlatego proszę o rozpatrzenie tej prośby i by uwzględnić to w budżecie na przyszły rok.
Więcej pytań nie było.
ad. pkt 7
Ligocki M.- odczytał projekt uchwały Nr 107/XIV/2012 w sprawie zmian w budżecie Gminy na 2012 rok - uwag do projektu nie było.
Przewodniczący poinformował, że przed sesja zmiany te były omówione na posiedzeniu komisji.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały – głosowali wszyscy radni.
Prowadzący sesje stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad. pkt 8
Politański S.- odczytał projekt uchwały Nr 108/XIV/2012 w sprawie: zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kłomnice na lata 2012-2015 /do projektu uwag nie zgłoszono/.
Przewodniczący nadmienił, że uchwała ta jest konsekwencja przyjętych zmian w budżecie gminy na 2012 rok.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały głosowali wszyscy radni.
Prowadzący sesję stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad. pkt 9a)
Matuszczak S.- odczytał projekt uchwały Nr 109/XIV/2012 w sprawie: zaciągnięcia kredytu na wyprzedzające finansowanie zadania pn. „Budowa oczyszczalni ścieków w Hubach oraz kanalizacji sanitarnej w Hubach, Adamowie i Rzerzęczycach etap I „ /wniesiono literowe poprawki w wyrazach w § 2 i 3/.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały głosowali wszyscy radni.
Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad. pkt 9b)
Ligocki M.- odczytał projekt uchwały Nr 110/XIV/2012 w sprawie: zaciągnięcia długoterminowego kredytu bankowego na częściowe sfinansowanie planowanego deficytu budżetu oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek /do projektu uwag nie było/
Przewodniczący nadmienił, że uchwała ta była omówiona na komisjach i poddał ją pod głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały – głosowali wszyscy radni.
ad. pkt 9c)
Politański S.- odczytał projekt uchwały Nr 111/XIV/2012 w sprawie: udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Częstochowskiemu /do projektu uchwały uwag nie zgłoszono/.
Wójt poinformował, że jest to duże zadanie drogowe finansowane wspólnie z powiatem 50 %na 50% dotyczące odbudowy drogi powiatowej obejmującej odcinek Kłomnice-Pacierzów-Karczewice-Garnek o długości 7,9 km.
Głos w tym temacie zabrał członek Zarządu Starostwa Powiatowego p. Jan Miarzyński, który podziękował zarówno Wójtowi Gminy jak i Radzie Gminy za współpracę w tym zadaniu i przypomniał j.n.
- dokumentacja na to zadanie powstała w 2009r a w 2010r udało się zrobić odcinek o długości 3 km. Złożyliśmy wniosek do Funduszu Solidarności o dotację ale nie udało nam się jej pozyskać. Złożyliśmy ponownie wniosek o dofinansowanie z tytułu powodzi jaka u nas była na odtworzenie istniejącego stanu tych dróg i jest szansa je otrzymać. Chcemy aby w 2012roku udało się zrobić odcinek o długości 3-4 km. Droga ma być o szerokości 6 m, przy tym konieczne jest przesuwanie słupów telefonicznych /jest 13/ i oświetleniowych /ma być 6 przesuniętych/, które jest bardzo drogie. Na niektórych odcinkach będą robione chodniki /3,2 km./, które przewiduje się robić w przyszłym roku.
Ciastek J.- co dalej z droga na Św. Annę ?
Miarzyński J.- na razie nie będzie robiona.
p. Dumański M.- skoro Rada Gminy wspomaga powiat częstochowski w zadaniach drogowych, to czy nie można wejść w porozumienie z Zarządem Dróg Krajowych, żeby zrobić ul. Częstochowską w Kłomnicach ? (wytknął, że odcinki tej drogi są tylko poprawione i dobre koło posesji p. Wójta i p. Sekretarz).
Przewodniczący poddał pod głosowanie przyjęcie w/w uchwały:
- za przyjęciem głosowali wszyscy radni.
Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad. pkt 9d)
Matuszczak S.- odczytał projekt uchwały Nr 112/XIV/2012 w sprawie: uchylenia uchwały Nr 99/XIII/2012 z dnia 8.02.2012r o pomocy finansowej Powiatowi Częstochowskiemu.
Wójt- ta uchwała była podejmowana na ostatniej sesji dotyczyła prac, które powiat wykonał ale nie obciążył nas i dlatego doszliśmy do porozumienia, że powiat wykona dodatkowe zadania w tym roku za taką samą kwotę.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały głosowali wszyscy radni.
Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad. pkt 9e)
Politański S.- odczytał projekt uchwały Nr 113/XIV/2012 w sprawie: udzielenia pomocy finansowej /do projektu uwag nie było/
p. Łapeta J.- jak Wójt powiedział, ta sama kwota, która była wycofana jest przeznaczona na inne zadanie drogowe, a konkretnie na te drogi po których pojedzie wyścig/.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały głosowali wszyscy radni.
Prowadzący sesje stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad. pkt 10
Matuszczak S.- odczytał projekt uchwały Nr 114/XIV/2012 w sprawie: wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2013 roku.
Przewodniczący – uchwała ta obliguje do tego, że Wójt przy tworzeniu budżetu gminy na przyszły rok wydzieli środki na fundusz sołecki, który cieszy się dużym zainteresowaniem i są oddolne różne inicjatywy, które z tych środków są realizowane.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały – głosowali wszyscy radni.
Prowadzący sesję stwierdził, ze uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad. pkt 11
Ligocki M.- odczytał projekt uchwały Nr 115/XIV/2012 w sprawie: przyjęcia „Programu usuwania azbestu z terenu gminy Kłomnice”.
Przewodniczący poinformował, że załącznik do tej uchwały to gruba książka, radni otrzymali ten program dużo wcześniej i analizowali go na komisjach.
Uwag do projektu nie zgłoszono.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały głosowało 13 radnych,
- 1 radny był przeciwny.
Przewodniczący Rady stwierdził, że uchwała została przyjęta przy jednym głosie przeciwnym- uchwała w załączeniu.
ad. pkt 12
Ligocki M- odczytał projekt uchwały Nr 116/XIV/2012 w sprawie: nadawania lub zmiany nazw ulic, placów i innych terenowych obiektów publicznych na terenie gminy Kłomnice /do projektu uchwały uwag nie było /.
Przewodniczący Rady- były na sesji podnoszone kwestie dotyczące zgłaszania nadawania nazw ulicom, ale nie było dotąd żadnego regulaminu. Ta uchwała określa te zasady i od momentu jak stanie się prawem lokalnym, to cała procedura musi przechodzić zgodnie z tym regulaminem, co na pewno umniejszy nam już kłopotów. To prawo lokalne będzie nam pomagało.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały głosowali wszyscy radni.
Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad. pkt 13
Wójt- na interpelację pisemną p. Dumina będzie odpowiedź na piśmie, kwestie doświetlenia ulic wymagają jednak dokumentacji i na razie będziemy realizować te, na które te dokumentacje są.
- Wracając do poprzedniej sesji i dróg za szkołą to został zlecony przetarg na dokumentacje i jest już on rozstrzygnięty. Rada podjęła uchwałę w tej sprawie i będzie to robione w 2013 roku.
- Następny temat, nie jest tajemnicą że mamy gotowy projekt na rozbudowę GOK w Kłomnicach i są przewidziane tam pomieszczenia dla naszych stowarzyszeń i zespołów. Projekt ten zakłada taką rozbudowę gdzie będą mogły odbywać się różne imprezy i spotkania. Jest już pozwolenie na budowę i staramy się o środki zewnętrzne. Nie wiem dlaczego tak razi Pana świetlica w Pacierzowie.
- Jeśli chodzi o działalność międzysesyjną to oprócz pracy w Urzędzie są ciągłe wyjazdy do Katowic, które pochłaniają dużo czasu. Mówi się, że Wójta nie ma w pracy, ale jest sekretariat i można się umówić na spotkanie.
Wójt nadmienił, że jest już pełna dokumentacja techniczna na remont budynku po byłej szkole w Zdrowej dla GOPS.
Poinformował również, że nie robi się uroczystych zakończeń jakiś zadań inwestycyjnych, ponieważ należy to do stałych obowiązków i że wszystkiego nie da się zrobić naraz.
Na wiosnę są zawsze problemy z drogami, które są systematycznie niszczone przez transport.
- Odnośnie współfinansowania remontu ul. Częstochowskiej, ja tego nie zrobię. To trwa już 14 lat i jest to zadanie rządowe. Musimy czekać bo jest pismo że będzie to robione w 2015 roku. Ta droga jest alternatywną do autostrady.
Zarzut p. Dumańskiego, że droga koło Wójta jest dobra wynika z tego, że rosły tam jesiony, które były wycinane w związku z wymianą kanalizacji deszczowej, stąd naprawiono ten odcinek. Podobnie był naprawiany odcinek od strony Radomska w kierunku Kłomnic. Pisane są ciągle pisma dotyczące tej drogi zarówno z Urzędu jak i od mieszkańców Kłomnic do Zarządu Dróg Krajowych.
Zapytań do Wójta nie było.
ad. pkt 14
Obecny na sesji radny powiatowy p. Jan Miarzyński poinformował, że do 23 marca złożone zostaną wnioski dotyczące scaleń planowanych m.in. w Witkowicach i Chorzenicach o pow. 823 ha. Wsie te spełniają kryteria kwalifikacyjne. Jest problem ze wsią Śliwaków, której mieszkańcy nie wyrazili zgody na przeprowadzenia scalenia, miało być ono przeprowadzone we wsiach Zawada, Zberezka i Śliwaków. Są przygotowywane materiały w sprawie Śliwakowa.
Jeśli chodzi o zadania drogowe to w tym tygodniu będzie przetarg ogłoszony, by w kwietniu można rozpocząć zadanie.
Sołtys Kuźnicy poinformował p. Miarzyńskiego, że droga która była robiona na Św. Annę już jest popsuta.
Radny Wilk A.- zwrócił się z zapytaniem, w czyjej gestii jest decyzja odłączenia Śliwakowa od wsi Zawada i Zeberzka jeśli chodzi o scalenie?
p. Miarzyński J.- ja na to pytanie nie odpowiem.
Wójt- było założenie, że scalenie będzie obejmować trzy wsie Zawada, Zberezka i Śliwaków. Były sołtys Śliwakowa namawiał ludzi żeby się nie zgadzali, a przecież przy tych scaleniach porządkuje się sprawy własnościowe. W Rzerzęczycach powstało 15 km dróg przy scaleniu, ale wtedy te drogi zostały przekazane gminie. Ponieważ scalenie w Skrzydlowie odbywało się już po nowej ustawie, po scaleniu są drogi asfaltowe. Nie dziwię się, że w Zawadzie jest taka sytuacja bo Śliwaków nie wyraził zgody. Jeśli te wnioski będą odrzucone, to będą czekać kilka lat choć teraz chcą tego scalenia. Kto decyduje, czy ja czy nie ja, nie jest to takie proste. Scalenie prowadzi powiat, nie wiem jaka będzie decyzja chyba najlepiej zgłosić Zawadę i Zberezkę bez Śliwakowa.
Wilk A.- czy stać nas na to, by stracić 6 mln. zł.? bo tyle jest przeznaczone.
Wójt- myślę też o tym, za mojej kadencji przejąłem dużo ziemi (ok. 90ha). Pytanie p. Wilka jest zasadne, jedno z tych scaleń na pewno przejdzie. Czy jednak nie zrobić tak, by do scalenia wykazać bez Śliwakowa samą Zawadę i Zberezkę, nie wiem kto ma zgłosić.
Miarzyński J.- decyzja ma paść od Pana. Czy nie warto jest podjechać do Urzędu Marszałkowskiego, by p. Banasiak uprosiła w Ministerstwie, by można ogłosić konkurs w późniejszym terminie.
Sołtys Śliwakowa – ta wieś ma 250 ha ziemi z tego 100ha jest sołectwa, 50 ha Skarbu Państwa, 50 ha gminy, 50 ha Zawady i spoza Śliwakowa. Nie ma chyba takiej możliwości, by odrzucić Śliwaków od scalenia, bo dzięki scaleniu będzie ta wieś uratowana. Wiąże się to z tym, że powstanie tu rów i droga będzie uratowana tym bardziej, że droga jest gminy, rów powiatu i jeszcze tereny innego właściciela. Trzeba szukać takich możliwości by ten Śliwaków dołączyć, proszę by to wziąć pod uwagę.
Wilk A.- ja jestem za, pytam tylko czy nas stać stracić 6 mln. zł, czy my mamy płacić za opieszałość Śliwakowa ?Wypadało by zrobić zebranie tych wsi z Zarządem Powiatu.
Łapeta J.- jest już decyzja Ministerstwa, by przeznaczyć pieniądze ze scalenia na inne cele, ponieważ Woj. Śląskie najmniej w całym kraju wykorzystało tych środków. Trzeba to jeszcze raz przemyśleć. Ten wniosek może być oceniany do lipca i można tylko prosić, by był oceniany jako ostatni.
Nalewajka A.- jakie szanse na scalenie mają Chorzenice i Witkowice?
Miarzyński J.- na 90 %.
Wilk A.- co z drogą Zberezka-Konary ?
Miarzyński J.- jest 5 lat gwarancji.
P. Sekretarz poinformowała sołtysów, że od 1 marca ruszyły prace społeczno-użyteczne i jest zatrudnionych 10 osób (odczytanie nazwisk osób pracujących w poszczególnych sołectwach)
Wójt zwrócił się do sołtysów i radnych z prośbą o informowanie w swoich wsiach osób, które chciały by pracować jako interwencyjni, że obecnie będą przyjmowane podania (kwalifikacje) osób do tych prac pod warunkiem, że te osoby są zarejestrowane w Urzędzie Pracy.. Wójt prosił o zgłaszanie się chętnych.
Więcej spraw nie było, dlatego Przewodniczący Rady zamknął obrady XIV sesji.
Na tym protokół zakończono i podpisano.