artykuł nr 1

Uchwała Nr 76/VIII/2019 Rady Gminy Kłomnice z dnia 23.05.2019

Uchwała Nr 76/VIII/2019
Rady Gminy Kłomnice

z dnia 23 maja 2019 r.

w sprawie rozpatrzenia skargi na Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłomnicach.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2019 poz. 506 ) oraz art. 229 pkt 3 w związku z art 239§ 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. 2018 poz. 2096 z późn. zm.)

Rada Gminy Kłomnice, uchwala co następuje

§ 1. Po rozpatrzeniu skargi wniesionej przez Panią J.M. z dnia 20.03.2019 r. oraz z dnia 30.04.2019r. przekazanej według właściwości przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Częstochowie na Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłomnicach, Rada Gminy Kłomnice po zapoznaniu się ze stanowiskiem Komisji Skarg, Wniosków i Petycji uznaje skargę za bezzasadną.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Gminy Kłomnice.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

Uzasadnienie

 

 

 

Skarżąca p. J.M. pismem z dnia 20.03.2019r. (data wpływu do biura Rady Gminy 20.03.2019 r.), złożyła skargę na działalność Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłomnicach dotyczącą zaniechania ze strony Kierownika, tj. braku ogłoszeń o naborze osoby, która świadczyłaby specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Kłomnice oraz w Urzędzie Pracy.

W ramach postępowania wyjaśniającego oceny skargi dokonała Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, która zapoznała się z treścią całej zgromadzonej w tej sprawie dokumentacji. W dniu 22.03.2019 r., 26.04.2019 r. oraz w dniu 16.05.2019 r. komisja odbyła posiedzenie celem zbadania przedstawionego zarzutu, zapoznania się z wyjaśnieniami Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłomnicach, a także ze zgromadzonymi dokumentami w sprawie.


Stwierdzono, co następuje:

 

W dniu 28.09.2018 r. do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kłomnicach wpłynął wniosek Skarżącej o przyznanie pomocy w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osoby z zaburzeniami psychicznymi dla dziecka skarżącej. Zgodnie z wydanymi zaświadczeniami lekarskimi konieczny jest trening umiejętności społecznych, terapia logopedyczna, psychologiczna i pedagogiczna, które zawierały plan pracy terapeutycznej.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przeprowadził postępowanie administracyjne i wywiad środowiskowy, który potwierdził, że dziecko Skarżącej wymaga stałego leczenia i rehabilitacji oraz aktualnie uczęszcza do Niepublicznej Szkoły Podstawowej, korzystając z terapii oraz wsparcia ze strony terapeutów i specjalistów.

Ponadto Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej stwierdził, że zasadne jest przyznanie specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 roku w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych specjalistyczne usługi opiekuńcze są świadczone przez osoby posiadające kwalifikacje do wykonania zawodu: pracownika socjalnego, psychologa, pedagoga, logopedy, terapeuty zajęciowego, pielęgniarki, asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekunki środowiskowej, specjalisty w zakresie rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuty. Dodatkowo osoba świadcząca specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi musi posiadać minimum półroczny staż pracy
w jednej z wymienionych w rozporządzeniu jednostek.

W związku z powyższym w dniu 02.10.2018 r., ogłoszono nabór ofert na realizację zadania publicznego
w zakresie pomocy społecznej „Świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi na terenie gminy Kłomnice”. W wyniku braku ofert nabór w/w zakresie ponowiono w dniu 11.10.2018 r.,( kolejne ogłoszenia opublikowane były w dniach 03.01.2019 r., 01.02.2019 r. oraz 18.03.2019 r.)

Zgodnie z przepisami Kodeksu Postępowania Administracyjnego organ ma 30 dni na wydanie decyzji,
w szczególnych przypadkach można wydłużyć postępowanie do 60 dni. Wobec powyższego organ wydał decyzję odmowną w dniu 23.10.2018 r. na przyznanie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób
z zaburzeniami psychicznymi, gdyż nie udało się zatrudnić osoby posiadającej odpowiednie kwalifikacje zawodowe.

Skarżąca wniosła odwołanie od w/w decyzji odmownej.

W odwołaniu Skarżąca wskazała, że w Kłomnicach znajduje się świetlica środowiskowa, która posiada kadrę umożliwiającą realizację zadań w formie zleconej przez lekarza specjalistę. Nadto w trakcie postępowania odwoławczego Skarżąca, przesłała do SKO zaświadczenie ze Studia Zabawy i Nauki „Magik„
w Kłomnicach, z którego wynikało, iż dziecko Skarżącej mogłoby odbywać niezbędne terapie.

 W dniu 31.01.2019 r. SKO w Częstochowie uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kłomnicach. (tu dopisałabym dlaczego SKO uchyliło ta decyzję tj. z jakiego powodu). Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w wyniku przeprowadzonego ponownie postępowania administracyjnego i wywiadu środowiskowego uwzględnił zaświadczenie ze Studia Zabawy i Nauki „MAGIK”, jednak stwierdzono, że w/w placówka nie spełnia kwalifikacji, gdyż prowadzi działalność jako pozaszkolna forma edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowana.
Skarżącej odrzuciła także zaproponowaną pomoc ze środków własnych gminy w formie zasiłku celowego  na leczenie i rehabilitację w celu korzystania z uczestnictwa w Studio Zabawy i Nauki „MAGIK oraz zaproponowane uczestnictwo dziecka w świetlicy środowiskowej w Nieznanicach, gdzie jeden z wychowawców mógłby zająć się dzieckiem indywidualnie w godzinach 17-19 do czasu zgłoszenia się osoby, która mogłaby świadczyć SUO.

Skarżąca również nie wyraziła zgody na świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania (w domu). Skarżąca postawiła warunek, że powyższe świadczenia  mają być wykonywane na terenie Gminy Kłomnice w godzinach popołudniowo- wieczornych lub weekendy.

W trakcie toczącego się postępowania 20.11.2018 r. wpłynęły dwie oferty poprzez e-mail dotyczące w/w naboru. W wyniku niekompletnego zgłoszenia pomimo wystąpienia organu o uzupełnienie oferty do dnia 15.03.2019 r. nie otrzymano uzupełnionych ofert oraz nie zgłoszono nowych. Nabór na w/w stanowisko trwa nadal.

Nadto Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wystąpił z zapytaniem do dwóch przychodni Lekarskich na terenie Kłomnic oraz do Szkoły Podstawowej w Kłomnicach. Odpowiedzi udzieliła jedna placówka, która stwierdziła brak osób do pełnienia świadczenia specjalistycznych usług specjalistycznych, usług opiekuńczych z zaburzeniami psychicznymi.

Skarżąca została poinformowana, że procedura poszukiwania osoby do świadczenia w/w usług nie została zakończona, pomimo wydania decyzji odmownej.

W ocenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Kierownik Gminnego Ośrodek Pomocy Społecznej
w Kłomnicach działał w oparciu o obowiązującą procedurę oraz nie stwierdzono żadnych uchybień. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej nie jest zobligowany prawem do ogłaszania naborów dodatkowo w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Kłomnice oraz w Urzędzie Pracy, gdyż posiada swoją stronę www. Jednocześnie wskazać należy, iż Skarżąca zarzuciła, że gdyby nie pomyłka w ogłoszeniu to oferty zostałyby złożone na  świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych. Wskazać należy, iż omyłka pisarska dot. terminu składania ofert  nie miała wpływu na treść ogłoszenia i możliwość ich składania .

Wobec powyższego Komisja Skarg Wniosków i Petycji zajęła stanowisko o uznaniu skargi za bezzasadną.

Rada Gminy Kłomnice podziela argumenty Komisji Skarg, Wniosków i Petycji i uznaje skargę za bezzasadną.

 

 

Pouczenie:

Zgodnie z art 239 § 1. W przypadku gdy skarga, w wyniku jej rozpatrzenia, została uznana za bezzasadną i jej bezzasadność wykazano w odpowiedzi na skargę, a skarżący ponowił skargę bez wskazania nowych okoliczności - organ właściwy do jej rozpatrzenia może podtrzymać swoje poprzednie stanowisko z odpowiednią adnotacją w aktach sprawy - bez zawiadamiania skarżącego.