artykuł nr 1

Protokół Nr XLI.2018

 

XLI sesja Rady Gminy Kłomnice odbyła się w dniu 23.03.2018r. w sali konferencyjnej Zespołu Gminnego Nr 2 Urzędu Gminy w Kłomnicach o godz. 9:00 do 12:20.

 

Przewodniczący Rady Gminy p. Adam Worwąg otworzył XLI sesję Rady Gminy Kłomnice.

Przywitał wszystkich obecnych na sali radnych, Wójta p. P. Juszczyka, Z-cę Wójta p. A. Śliwakowskiego, Sekretarz p. B. Mizera, Skarbnika p. E. Dąbrowską, radcę prawnego p. B. Łasińską, radnych powiatowych w osobie p. L. Wiśniewskiego oraz p. J. Miarzyńskiego członka Zarządu Powiatu oraz radnego powiatowego, p. L. Smolarskiego członka Zarządu Powiatu, sołtysów, kierowników jednostek organizacyjnych, kierowników referatów, mieszkańców i innych przybyłych gości.

 

Ad. 2

Przewodniczący Rady p. A. Worwąg oświadczył, że zgodnie z listą obecności w posiedzeniu uczestniczy 12 radnych, co wobec ustawowego składu Rady wynoszącego 15 osób stanowi quorum pozwalające na podejmowanie prawomocnych decyzji. Listy obecności radnych, sołtysów i gości stanowią załącznik nr 1, 2, 3 do niniejszego protokołu. 

Radni – usprawiedliwiona nieobecność:

•   Anna Koza

•   Wojciech Milczarek

•   Andrzej Wilk

 

Ad. 3

Przewodniczący Rady p. A. Worwąg poinformował, że radni otrzymali porządek obrad. Zapytał, czy są uwagi i propozycje zmian.

Propozycji do porządku obrad nie było.

Następnie nastąpiło głosowanie nad przyjęciem porządku obrad XLI sesji .

Radni Gminy Kłomnice jednogłośnie 12 głosami „za” przyjęli porządek obrad.

Nastąpiło odczytanie porządku obrad:

1.   Otwarcie XLI Sesji Rady Gminy.

2.   Stwierdzenie prawomocności obrad.

3.   Przyjęcie proponowanego porządku obrad.

4.   Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

5.   Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków.

6.   Przyjęcie interpelacji i zapytań.

7.   Zmiana Budżetu Gminy na 2018 rok – uchwała.

8.   Zmiana Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2018-2027 – uchwała.

9.Przyjęcie uchwał w sprawie:
 a)zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy  Kłomnice.
 b)wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości.
 c)przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Kłomnice w roku 2018.
 d) zmieniająca uchwałę w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2018r.
 e)wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą Kłomnice a Powiatem Częstochowskim w sprawie przyjęcia do realizacji zadania z zakresu zarządzania drogami publicznymi powiatowymi polegającego na wykonaniu dokumentacji technicznej na budowę zatoki autobusowej z wiatą przystankową wraz z projektem organizacji ruchu, na drodze powiatowej nr 1029S, ul. Częstochowska, na wysokości działki gminnej nr ewid. 270 w m. Pacierzów
f)podziału Gminy Kłomnice na okręgi wyborcze oraz ustalenia ich granic, numerów i liczby radnych wybieranych w każdym okręgu.
g)podziału Gminy Kłomnice na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych.
h)przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Gminy Kłomnice na lata 2018-2025.
i)zmiany statutu Samorządowego Zakładu Budżetowego Centrum Integracji Społecznej w Kłomnicach.
j)uchylająca uchwałę nr 285.XXXVII.2017 Rady Gminy Kłomnice z dnia 21 listopada 2017r. zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia statutów sołectw Gminy Kłomnice.

10. Sprawozdanie stałych komisji Rady Gminy z działalności za 2017 rok.

11. Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania składane do Wójta Gminy oraz

informacja Wójta o działalności międzysesyjnej.

12. Wolne wnioski i komunikaty.

13. Zamknięcie obrad sesji. 

 

Ad.4

Przewodniczący Rady przypomniał, że protokół z ostatniej sesji był dostępny w biurze Rady Gminy i był wyłożony przed sesją. Każdy kto chciał mógł się z nim zapoznać. Poza tym jest zamieszczany w BIP Urzędu Gminy i zaproponował, by przyjąć go bez odczytywania.

- za takim przyjęciem głosowali wszyscy obecni radni.

 

Ad.5

Rada jednogłośnie powołała Komisję Uchwał i Wniosków w składzie:

1)   Sławomir Jurczyk

2)   Wanda Kusztal

3)   Małgorzata Nalewajka

 

Ad. 6

Interpelacje złożył radny p J. Łapeta w sprawie:

- podjęcia natychmiastowych działań mających na celu naprawę, a docelowo przebudowę ul. Łąkowej w m. Zdrowa ze względu na bardzo zły stan drogi - zał. nr 4

- uwzględnienia środków finansowych w budżecie gminy w 2018 roku na prace związane z adaptacją części działki nr 623 obręb Zdrowa położonej w bezpośrednim sąsiedztwie GOPS na parking – zał. 5 do protokołu.

Kolejną interpelację złożył również p. J. Łapeta dodatkowo w imieniu  radnej p. M. Nalewajki oraz radnego p. W. Milczarka w sprawie podjęcia działań mających na celu lokalizację i wykonanie przystanku autobusowego w msc. Witkowice przy skrzyżowaniu drogi DK91 z drogą powiatową nr S 1019 w kierunku Borowna. – zał. 6 do protokołu.

Na zakończenie wystąpienia p. J. Łapeta zadał zapytanie czy p. Wójt ma jakąś wiedzę na temat dalszych losów PKS na terenie naszej gminy?

Kolejno głos zabrał radny p. A. Śpiewak zadając pytanie w sprawie terminu odbycia się przetargu na gaz oraz kiedy zostanie uruchomiony przetarg na wykonanie wskazanych nakładek na drogach z tamtego roku? Im dłużej gmina będzie czekać, tym firmy będą miały coraz więcej pracy, co przełoży się na wysokie ceny.

P. S. Jurczyk jako Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał, a następnie złożył wniosek o powołanie biegłego w związku z przeprowadzoną kontrolą dokumentacji przetargowej na rozbudowę GOK w Kłomnicach – zał. 7 do protokołu. Dodatkowo radny p. S. Jurczyk złożył zapytanie do radnych powiatowych dlaczego podczas wycinki drzew przy drodze Piaski – Garnek zostały zostawione 2 sztuki drzew? W sprawie napraw gwarancyjnych wykonanej drogi Kuźnica Błonie radny p. S. Jurczyk zauważył, że protokół z odbioru w/w drogi miał zapis, że naprawy gwarancyjne zostaną wykonane do 30 marca, a do tej pory nic się nie dzieje -poprosił o przedstawienie aktualnego stanu rzeczy ?

Przewodniczący Rady Gminy p. A. Worwąg poinformował, że złożonym wnioskiem radni zajmą się przy pkt 12 Wolne wnioski i komunikaty.

Głos został udzielony mieszkańcowi Gminy p.W. Bruś, który zadał zapytanie kto zadecydował o tym, że ze strażnicy w Konarach zrobić „rupieciarnię”, a następnie przybliżył wszystkim obecnym powyższą sprawę.

Głos zabrała sołtys sołectwa Lipicze p. Z. Woch w sprawie naprawy placu zabaw ze środków budżetu gminy, gdyż plac znajduje się na terenach wspólnoty gruntowej i środków z funduszu sołeckiego nie można przeznaczyć na ten cel.

Radny p. M. Szymczak zabrał głos w temacie uzupełnienia ubytków w chodniku wzdłuż ul. Głównej w Skrzydlowie oraz ponowił sprawę, którą zgłosił radnej powiatowej p. B. Mizera w sprawie przejęcia działki znajdującej się nad rzeką w m. Skrzydlów od Skarbu Państwa na rzecz gminy oraz założyć księgę wieczystą.

 

 

Ad. 7

Przewodniczący p. A. Worwąg przeszedł do omawiania projektu uchwały w sprawie zmiany w budżecie gminy na 2018 rok – zał. 8 do protokołu.

S. Jurczyk – odczytał w/w projekt.

Głos zabrała p. E. Dąbrowska Skarbnik Gminy - zmiany w budżecie na 2018 rok zostały szczegółowo omówione na podstawie załączników do uchwały.

W pierwszej kolejności nastąpiło głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały:

- za przyjęciem w/w uchwały – 12 radnych

- przeciw – 0

- wstrzymał się od głosu – 0 radnych

Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.

 

Ad. 8

Przewodniczący p. A. Worwąg przeszedł do omawiania projektu uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kłomnice na lata 2018-2027 – zał. 9 do protokołu.

W. Kusztal - odczytała projekt w/w uchwały.

Zmiany szczegółowo omówiła p. Skarbnik .

Do projektu uwag nie zgłoszono.

Nastąpiło głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały:

- za przyjęciem – głosowało 12 radnych.

- przeciw – 0

- wstrzymał się od głosu – 0 radnych

Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.

 

Ad. 9a

Przewodniczący p. A. Worwąg przeszedł do omawiania projektu uchwały w sprawie zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kłomnice – zał. 10 do protokołu.

M. Nalewajka – odczytała projekt w/w uchwały.

Projekt uchwały omówiła Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska p. B. Lara informując, że w 2013 roku Rada Gminy podjęła uchwałę o przystąpieniu do zmiany obowiązującego Studium Uwarunkowań i Kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kłomnice. Studium obowiązujące do dzisiaj to studium z 2000r., które nie pokrywa się z rzeczywistości.Prace nad aktualizacją trwały 5 lat, aby zaspokoić potrzeby mieszkańców. Mieszkańcy zgłaszali wnioski w 2014 roku, nastąpiły dwa wyłożenia. Na pierwszym wyłożeniu mieszkańcy, a także radni gminy zgłosili dużo uwag, które zostały rozpatrzone pozytywnie, dlatego studium musiało być wyłożone po raz drugi w zakresie naniesionych zmian. Kierownik podkreśliła, ze należy pamiętać, że każde zmiany wiążą się z ponawianiem całej procedury, która trwa do kilku miesięcy. Powyższy projekt po konsultacjach z mieszkańcami i radnymi został przygotowany do przyjęcia. Proces planowania jest procesem ciągłym, także nic nie stoi na przeszkodzie, aby na potrzeby radnych czy mieszkańców wprowadzać kolejne zmiany. Mieszkańcy czekają na zmianę studium, który jest ważnym dokumentem planistycznym umożliwiającym zmianę planu miejscowego.  Do projektu uwag nie zgłoszono.

Nastąpiło głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały:

- za przyjęciem – głosowało 12 radnych.

- przeciw – 0radnych

- wstrzymał się od głosu – 0 radnych

Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.

 

Ad. 9b

Przewodniczący p. A. Worwąg przeszedł do omawiania projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie nieruchomości.. –  zał.11 do protokołu.

S. Jurczyk – odczytał projekt w/w uchwały.

Głos zabrała Kierownik p. B. Lara informując, że uchwała dotyczy nieodpłatnego nabycia nieruchomości. Gmina Kłomnice wystąpiła z wnioskiem do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Mikołowie z prośbą o nieodpłatne przekazanie na rzecz Gminy Kłomnice niezabudowanej nieruchomości gruntowej wchodzącej w skład zasobu własności rolnej Skarbu Państwa przeznaczonej na cel " Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Skrzydlów", na utworzenie infrastruktury technicznej dla powyższej inwestycji tj. budowy przepompowni ścieków.

Do projektu uwag nie zgłoszono.

Nastąpiło głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały:

- za przyjęciem – głosowało 12 radnych.

- przeciw – 0

- wstrzymał się od głosu – 0 radnych

Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.

 

Ad.  9c

Przewodniczący p. A. Worwąg przeszedł do omawiania projektu uchwały w sprawie przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Kłomnice w roku 2018.– zał.12 do protokołu.

W. Kusztal – odczytała projekt w/w uchwały.

Kierownik referatu p. B. Lara poinformowała, że zgodnie z ustawą zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gminy. Ustawa zobowiązuje gminę do przyjęcia w/w Programu do 31 marca. Program musi zawierać środki, które zostały zabezpieczone w budżecie gminy na realizację zadania w kwocie 323 000 zł.

P. A. Śpiewak zapytał co z przekazaniem schroniska innej organizacji, wydzierżawienia, aby nie ponosić tak wysokich kosztów związanych z realizacja zadania. Kolejno dyskutowano nad kwotami jakie przeznaczają na wykonanie zadanie inne gminy, nad obecną sytuacją schroniska, nad zadaniami jakie dodatkowo wykonuje CIS. Poruszono problem braku rejonizacji w ustawie, brak uregulowania kwestii chipowania zwierząt. Ostatecznie nie wypracowano wspólnego wniosku. Na zakończenie radny P. S. Jurczyk poprosił o przygotowanie na piśmie kalkulacji kosztów jakie ponosi CIS na prowadzenie schroniska.

Księgowa CIS-u potwierdziła, że taka informacja zostanie przygotowana na piśmie.

Więcej uwag nie zgłoszono.

Nastąpiło głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały:

- za przyjęciem – głosowało 12 radnych.

- przeciw – 0

- wstrzymał się od głosu – 0 radnych

Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.

 

Ad.  9d

Przewodniczący p. A. Worwąg przeszedł do omawiania projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na 2018r – załącznik 13 do protokołu.

M. Nalewajka – odczytała projekt w/w uchwały.

Sekretarz szczegółowo omówiła zmiany wynikające z wyżej przedstawionego projektu uchwały.

Do projektu uchwały nie zgłoszono uwag.

Nastąpiło głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały:

- za przyjęciem – głosowało 12 radnych.

- przeciw – 0 radnych

- wstrzymał się od głosu – 0 radnych

Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.

Ad. 9e

Przewodniczący p. A. Worwąg przeszedł do omawiania projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą Kłomnice a Powiatem Częstochowskim w sprawie przyjęcia do realizacji zadania  z zakresu zarządzania drogami publicznymi powiatowymi polegającego na wykonaniu dokumentacji technicznej na budowę zatoki autobusowej z wiatą przystankową wraz z projektem organizacji ruchu, na drodze  powiatowej nr 1029S, ul. Częstochowska, na wysokości działki gminnej nr  ewid. 270 w m. Pacierzów– załącznik 14 do protokołu.

S. Jurczyk  – odczytał projekt w/w uchwały.

P. P. Juszczyk Wójt Gminy szczegółowo omówił zakres wspólnego z powiatem zadania, które ma na celu budowę zatoki autobusowej oraz  przeniesienie wiaty przystankowej. aby zwiększyć bezpieczeństwo.

Głos zabrała radna p. W. Kusztal dziękując radnym powiatowym, radnym gminy oraz p. Wójtowi  za realizację powyższego zadania.

Do projektu uchwały więcej uwag nie zgłoszono.

Nastąpiło głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały:

- za przyjęciem – głosowało 12 radnych.

- przeciw – 0 radnych

- wstrzymał się od głosu – 0 radnych

Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.

 

Ad.9f

Przewodniczący p. A. Worwąg przeszedł do omawiania projektu w sprawie podziału Gminy Kłomnice na okręgi wyborcze oraz ustalenia ich granic, numerów i liczby radnych wybieranych w każdym okręgu – załącznik 15 do protokołu.

W. Kusztal – odczytała projekt w/w uchwały.

Głos został udzielony mieszkańcowi gminy p. W. Rakowi, który wypowiedział się w kwestii braku zmian okręgu wyborczych przy okręgach liczących poniżej 500 mieszkańców Pacierzów i Rzeki w celu oszczędności pieniędzy podatników. W odpowiedzi  radny p. A. Śpiewak poinformował, że dotychczasowe działania mają na celu poprawę dogodnego dostępu do lokali wyborczych.

Radca prawny p. B. Łasińska poinformowała, że w szczególnych przypadkach okręgi wyborcze liczące poniżej 500 mieszkańców są zgodne z prawem.

Do projektu uchwały nie zgłoszono uwag.

Nastąpiło głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały:

- za przyjęciem – głosowało 12 radnych.

- przeciw – 0 radnych

- wstrzymał się od głosu – 0 radnych

Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.

Następnie przywitał przybyłego gościa p. M. Stępnia Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym oraz główny geolog powiatowy.

 

Ad. 9g

Przewodniczący p. A. Worwąg przeszedł do omawiania projektu w sprawie podziału Gminy Kłomnice na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych – załącznik 16 do protokołu.

M. Nalewajka – odczytała projekt w/w uchwały.

Przewodniczący odczytał 12 siedzib obwodowych komisji wyborczych.

Sołtys p. Z. Modlasiński zapytał czy GOK zostanie wybudowany do wyborów?

Sekretarz poinformowała, że na prośbę Komisarza Wyborczego ma zostać podjęta uchwała w takiej wersji, a w późniejszym terminie lokal wyborczy zostanie zmieniony.

Więcej uwag nie zgłoszono.

Nastąpiło głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały:

- za przyjęciem – głosowało 12 radnych.

- przeciw – 0 radnych

- wstrzymał się od głosu – 0 radnych

Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.

 Ad.9h

Przewodniczący p. A. Worwąg przeszedł do omawiania projektu w sprawie przyjęcia Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Gminy Kłomnice na lata 2018-2025. – załącznik 17 do protokołu.

S. Jurczyk – odczytał projekt w/w uchwały.

Głos zabrała p. A. Kubalska Kierownik GOPS przybliżając obecnym założenia  powyższej Strategii.

Do projektu uchwały nie zgłoszono uwag.

Nastąpiło głosowanie nad projektem uchwały:

- za przyjęciem – głosowało 12 radnych.

- przeciw – 0 radnych

- wstrzymał się od głosu – 0 radnych

Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.

 

Ad. 9i

Przewodniczący p. A. Worwąg przeszedł do omawiania projektu w sprawie zmiany statutu Samorządowego Zakładu Budżetowego Centrum Integracji Społecznej w Kłomnicach. – załącznik 18 do protokołu.

W. Kusztal – odczytała projekt w/w uchwały.

Głos zabrała Księgowa z Centrum Integracji Społecznej wyjaśniając wprowadzone zmiany w statucie.

Radny p. A. Śpiewak poprosił o wyjaśnienie adresu siedziby zawartej w Statucie.

Radca prawny p. B. Łasińska poinformowała, że zmiana siedziby została dokonana zmianą uchwały oraz numer uchwały zostanie przekazany w trakcie sesji.

Więcej uwag nie zgłoszono.

Nastąpiło głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały:

- za przyjęciem – głosowało 12 radnych.

- przeciw – 0 radnych

- wstrzymał się od głosu – 0 radnych

Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.

 

Ad. 9j

Przewodniczący p. A. Worwąg przeszedł do omawiania projektu uchwały uchylającej uchwałę nr 285.XXXVII.2017 Rady Gminy Kłomnice z dnia 21 listopada 2017r. zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia statutów sołectw Gminy Kłomnice.. – załącznik 19 do protokołu.

M. Nalewajka – odczytał projekt w/w uchwały wraz z uzasadnieniem.

Radny p. A. Spiewak zwrócił uwagę, aby sprecyzować, że w uchwale chodzi o sołectwo Kłomnice, a nie o wszystkie sołectwa.

Radca Prawny p. B. Łasińska poinformowała, że powyższa uchwała dotyczy tylko sołectwa Kłomnice.

Więcej uwag nie wniesiono.

Nastąpiło głosowanie nad przyjęciem projektu uchwały:

- za przyjęciem – głosowało 12 radnych.

- przeciw – 0 radnych

- wstrzymał się od głosu – 0 radnych

Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.

Ad.  10

Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Promocji Gminy odczytał Sprawozdanie z działalności stałych Komisji Rady Gminy Kłomnice za 2017 rok .– zał. 20 do protokołu.

P. A. Śpiewak zapytał czy Komisja dostała odpowiedź na wniosek dotyczący wyjaśnienia sytuacji zaistniałej na oczyszczalni ścieków w Nieznanicach?

P. K. Wilkoszewski poinformował, że nie dostał takiej odpowiedzi.

Rada Gminy nie wniosła więcej uwag.

 

Ad. 11

Wójt po kolei udzielił odpowiedzi na złożone interpelacje przez radnego p. J. Łapeta

-remont ul. Łąkowa w Zdrowej – na dzień dzisiejszy będzie prowadzona bieżąca naprawa, a w przyszłości podjąć konkretne działania mające na celu poprawę stanu drogi

- parking GOPS – konsultacje zostały przeprowadzone z Kierownikiem GOPS oraz radnym, aby połączyć parking obecny z parkingiem za „siatka” dla dobra petentów oraz wszystkich mieszkańców,

- lokalizacja przystanku w m. Witkowice – temat będzie pilotowany

- sytuacja PKS – Wójt poinformował, że odbyło się spotkanie z Prezesem PKS. Następnie została przybliżona trudna sytuacja PKS. Prezes PKS prowadzi rozmowy ze wszystkimi gminami. Część gmin odeszła. Wójt poinformował, że zostanie zorganizowane spotkanie z Prezesem, aby podjąć ostatecznie decyzję w tym temacie.

Kolejno Wójt odp. na zapytanie radnego p. A. Śpiewaka informując, że obecnie gmina czeka na zakończenie umów zawartych na dostawę gazu do końca roku. Po tym czasie zostaną przeprowadzone rozmowy w celu pozyskania rabatu.

- nakładki ul. Wiosenna Niwki – aktualnie trwa procedura przetargowa na wyłonienie firmy.

-gwarancja drogi na Kuźnicy – odp. udzieli Kierownik Inwestycji p. M. Bąk

- problem w strażnicy OSP  – prośba o kontakt z Zarządem OSP w celu rozwiązania konfliktu oraz zostaną wyciągnięte konsekwencje jeśli doszło do przytoczonych sytuacji

- plac zabaw w Lipiczu – prace zostaną sukcesywnie przeprowadzone. Są środki finansowe do pozyskania z „OSA” , dlatego gmina będzie się starać o pozyskanie środków z zewnętrz. W sprawie własności gruntów – wspólnota gruntowa, gmina poczyni starania o przejęcie powyższych gruntów.

Następnie p. Wójt przedstawił informację międzysesyjną – załącznik 21 do protokołu.

 

Ad. 12

Wolne wnioski i komunikaty.

Radny p. A. Śpiewak poruszył temat wyceny napraw placów zabaw w sołectwach, gdzie jedno sołectwo ma wycenę naprawy 15 000zł. Zaproponował, aby zainwestować w monitoring na placach zabaw, aby zapobiegać dewastacją. W odpowiedzi radna p. M. Nalewajka poinformowała, że plac zabaw w Chorzenicach ma kilkanaście lat i elementy drewniane są w bardzo złym stanie ze względu na nietrwałość materiału. Wyjściem z sytuacji byłaby demontaż urządzeń i zakup nowych. Głos zabrał Wójt potwierdzając, że na niektórych placach zabaw należy zamontować monitoring w celu ochrony mienia gminnego. Radny powiatowy p. L. Wiśniewski poinformował, że na placu zabaw nie chodzi o dewastację tylko plac został wybudowany kilkanaście lat temu jak Rada Gminy przeznaczyła fundusze na place zabaw w sołectwach, a zebranie wiejskie zdecydowało jednogłośnie, że przeznaczy środki na remont oraz część na zakup nowych urządzeń.

Sekretarz poinformowała radnego p. M. Szymczaka, ze zgłosi interpelację na sesji powiatu. W temacie placu zabaw p. B. Mizera potwierdziła zły stan elementów drewnianych będąc na placu zabaw w Pacierzowie. Następnie radny p. A. Śpiewak  poinformował, że kwoty przedstawione są na podstawie protokołu firmy, która zrobiła wycenę dla gminy naprawy placu zabaw.

Głos zabrał p. J. Miarzyński – członek Zarządu Powiatu oraz Radny Rady Powiatu Częstochowskiego odpowiadając na zadane wcześniej pytania.

- drzewa przy drodze Kuźnica – Garnek – Powiat wystąpił o pozwolenie na wycinkę drzew do Urzędu Gminy, na 14 drzew uzyskał decyzję pozytywną, kwestia czy chodzi o drzewa, które objęte zostały wycinką, czy te na które powiat nie dostał pozwolenia. Odbioru po wycince jeszcze nie było. Zostanie sprawa wyjaśniona.

- chodnik w Skrzydlowie- zostaną wysłane służby o sprawdzenie stanu technicznego chodnika

W następnej kolejności p. J. Miarzyński przybliżył sprawę scaleń gruntów wsi Zawada, Śliwaków, Zberezka. W przyszłym roku planowany jest remont mostu w Zawadzie oraz na drodze do Zawady remont odcinka drogi na długości 1 km ze względu na zły stan nawierzchni. Kolejną poruszoną sprawą była budowa chodnika w Witkowicach – podczas I przetargu na wykonanie dokumentacji technicznej nie zgłosiła się żadna firma, ogłoszony jest kolejny przetarg. Dwa duże zadania – dokończyć ul. Kolejową oraz remont drogi głównej ul . Skrzydlowskiej. Powiat będzie się starał o dofinansowania z zewnątrz z PROW oraz z Ministerstwa. Kolejna sprawa - regulacja stanu prawnego drogi z Zawady do Kłomnic. Na zakończenie p. J. Miarzyński wypowiedział się w temacie transportu publicznego m.in. zmiana ustawy o publicznym transporcie zbiorowym.

Radny p. S. Jurczyk zwrócił uwagę na sprawę braku bezpieczeństwa na drodze powiatowej Piaski, Kuźnica, Garnek oraz poprosił powiat o zajęcie się tym tematem.

Posiedzenie opuścił radny p. J. Łapeta

Następnie głos zabrał radny p. A. Śpiewak w sprawie braku wykonania odwodnienia ul. Kolejowej w Rzerzęczycach. Odwodnienie powinno być poprowadzone od działki do rowu pod lasem. Rozbieżność informacji, kto ma wykonać odwodnienie gmina czy powiat. W odpowiedzi p. J. Miarzyński poinformował, aby znaleźć zapisy z protokołów Rad Gminy Kłomnice sprzed 4-5 lat, gdzie ta kwestia została jasno uzgodniona, że powiat wykona dokumentację drogi, wycinkę drzew, a gmina wykona odprowadzenie wody z działki do lasu. Wywiązała się dyskusja w tym temacie pomiędzy p. J. Miarzyńskim, a p. A. Śpiewakiem. Ostatecznie głos zabrała p. B. Mizera, która poinformowała, że temat zostanie wyjaśniony, na  sesji w powiecie, docierając do dokumentów źródłowych. Dodatkowo p. Sekretarz przybliżyła obecnym sprawę kontroli stanu żywności przez sanepid w SP w Rzerzęczycach oraz Przedszkola w Kłomnicach. Po skargach mieszkańców Wójt Gminy podjął decyzję o przeprowadzeniu kontroli stanu żywienia. Wyniki kontroli wyszły wzorowe, brak zarzutów obie placówki spełniają wszystkie wymogi.

Kolejno Przewodniczący p. A. Worwąg wrócił do tematu przeprowadzenia głosowania nad wnioskiem złożonym przez Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej w temacie powołania biegłego w zakresie zamówień publicznych dokumentacji przetargowej na rozbudowę GOK.

W sprawie Przewodniczący odczytał pismo od pracowników zajmujących się przetargami w referacie inwestycji, zamówień publicznych i infrastruktury – zał. 22 do protokołu.

W odpowiedzi p. S. Jurczyk poinformował, że jeśli podczas kontroli wyszły jakieś nieprawidłowości to za to odpowiada osobiście Przewodniczący Komisji Rewizyjnej. Zgodnie z zapisem § 79 Przewodniczący Komisji Rewizyjnej może złożyć wniosek do Przewodniczącego Rady Gminy o powołanie biegłego, jeśli Rada zadecyduje inaczej to Przewodniczący Komisji Rewizyjnej jest zwolniony z odpowiedzialności za nieprawidłowości, gdyż swoje zadanie wykonał. P. S. Jurczyk przedstawił obecnym zarzuty odnośnie przeprowadzonego postępowania przetargowego.

Radny P. S. Matuszczak opuścił posiedzenie Rady Gminy.

W odpowiedzi wyjaśnienia złożyła p. M. Bąk do stawianych zarzutów. Wywiązała się dyskusja w tym temacie pomiędzy p. S. Jurczykiem, p. M. Bąk, p. Wójtem, p. A. Śpiewakiem, p. K. Wilkoszewskim

Radny P. S Politański opuścił posiedzenie Rady Gminy.

Powrócił radny p. S. Matuszczak, p. J. Łapeta oraz p. S. Politański.

Przewodniczący Rady Gminy po wyczerpaniu tematu zamknął dyskusję oraz przeszedł do przeprowadzenia głosowania nad wnioskiem p. S. Jurczyka w sprawie powołania biegłego.

Nastąpiło głosowanie

- za wnioskiem – głosowało 3 radnych.

- przeciw – 3 radnych

- wstrzymał się od głosu – 6 radnych

Po konsultacji z radca prawnym Przewodniczący rady Gminy p. A. Worwąg stwierdził, że wniosek nie przeszedł, gdyż wniosek nie uzyskał większości głosów ”za” niż „przeciw”.

W następnej kolejności głos zabrał członek Zarządu Powiatu p. L. Smolarski składając w imieniu Zarządu oraz radnych Powiatowych życzenia Wielkanocne. Następnie przybliżył obecnym przebieg imprezy wręczenia Statuetek Starosty Częstochowskiego, gdzie mianowanym do nagrody w dziedzinie Sportu i Turystyki był. p. Zdzisław Matusiak.

Radna p. M. Nalewajka opuściła posiedzenie Rady Gminy.

Na zakończenie p. L. Smolarski wprowadził obecnych do następnego tematu w sprawie Małej Elektrowni Wodnej w Karczewicach oraz oddał głos Naczelnikowi p. M. Stępniowi, aby przybliżył obecnym całą sprawę.

Radny p. S. Jurczyk opuścił posiedzenie Rady Gminy.

Głos zabrał p. M. Stępień wyjaśniając sprawę od wszczęcia postępowania do chwili obecnej.

Posiedzenie Rady Gminy opuściła p. W. Jędras , p. A. Śpiewak oraz p. W. Szymczyk

Na zakończenie naczelnik p. M. Stępień poprosił, aby o wszelkiej korespondencji p. S. Jurczyk informował Starostwo, aby można było pomóc w sprawie.

W temacie głos zabrał p. L. Wiśniewski, który wywnioskował, że właściwą stroną postępowania jest Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Naczelnik odpowiedział, ze jest właściwy, ale w zakresie prawa budowlanego, natomiast Instytucja Polskich Wód w oparciu o prawo wodne.

L. Wiśniewski – komu podlega Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego?

M. Stępień – Naczelnik – Generalny, ale z racji tego, że jest to administracją specjalną...

L. Wiśniewski – czyli władza rządowa a nie samorządowa?

M. Stępień- Naczelnik – Tak.

L. Wiśniewski – A kto odpowiada za naruszenie stosunków wodnych w terenie?

M. Stępień – Sprawca odpowiada.

 L. Wiśniewski – kto ma nad tym nadzór?

M. Stępień – dalej jest to w gestii gminy.

Kolejno krótką prezentację przedstawiła firma fotowoltaiczna „FOTONTECHNIK”

 

Na zakończenie Przewodniczący złożył wszystkim obecnym życzenia Wielkanocne.

 

Ad. 13

Ponieważ nie było więcej spraw Przewodniczący podziękował wszystkim za przybycie i zamknął obrady XLI sesji Rady Gminy.

Integralną część do protokołu stanowi nagranie z XLI Sesji Rady Gminy, które jest dostępne w biurze Rady Gminy Kłomnice.

 

 

Na tym protokół zakończono i podpisano:

Przewodniczący Rady Gminy Kłomnice

Adam Worwąg

Protokołowała:

 E. Wilk