artykuł nr 1

Protokół Nr XVI/2015

Protokół Nr XVI/2015

z sesji Rady Gminy Kłomnice odbytej w dniu 27.11.2015r
 
Sesji przewodniczył p. Adam Worwąg – Przewodniczący Rady Gminy.
Obecni na posiedzeniu wg. załączonych list obecności. W obradach sesji wzięło udział 14 radnych (1 radna nieobecna usprawiedliwiona).
XVI sesję Rady Gminy Kłomnice otworzył jej przewodniczący, powitał wszystkich przybyłych radnych, Wójta, V-ce Wójta, Skarbnika, Sekretarza Gminy wraz z pracownikami Urzędu Gminy, radnych powiatowych w osobach p. Leszka Wiśniewskiego i p. Jana Miarzyńskiego, sołtysów, kierowników jednostek organizacyjnych i wszystkich tych, którzy zechcieli uczestniczyć w obradach, po czym stwierdził że sesja jest prawomocna, ponieważ bierze w niej udział 14 radnych.
Zgodnie z Postanowieniem Nr 12/2015 Przewodniczący odczytał porządek XVI sesji, po czym zgłosił wniosek o wykreślenie pkt.7b) t.j. podjęcie uchwały w sprawie określenia stawek podatku od środków transportowych zgodnie z ustaleniami na wspólnym posiedzeniu komisji. Innych propozycji co do porządku obrad nie było.
Przewodniczący poddał pod głosowanie przyjęcie porządku obrad XVI sesji z wykreśleniem pkt.7b):
- za w/w porządkiem obrad głosowali wszyscy radni, a przedstawiał się on następująco:
1. Otwarcie XVI sesji Rady Gminy i powitanie.
2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
3. Przyjęcie proponowanego porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
5. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków.
6. Przyjęcie interpelacji i zapytań.
7. Podjęcie uchwał w sprawie ustalenia stawek podatków i opłat lokalnych na 2016 rok:
a) ustalenia stawek podatku od nieruchomości,
b) określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych.
8. Podjęcie uchwał w sprawie:
a) zmiany uchwały Rady Gminy Kłomnice Nr 18.V.2015 z dnia 23.01.2015r dot. Budżetu Gminy na 2015 rok,
b) zmian w budżecie gminy na 2015 rok,
c) opłaty targowej.
9. Przyjęcie Rocznego Programu Współpracy Gminy Kłomnice z Organizacjami Pozarządowymi oraz Podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2016 – podjęcie uchwały.
10. Uchwała w sprawie zmiany uchwały Nr 6.II.2014 z dnia 8.12.2014r w sprawie powołania składów osobowych komisji stałych Rady Gminy.
11.Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania składane do Wójta Gminy oraz informacja Wójta o działalności międzysesyjnej.
12. Wolne wnioski i komunikaty.
13. Rozpatrzenie skargi na działalność GOPS w Kłomnicach- uchwała.
14.Zamkniecie obrad sesji.
Przewodniczący stwierdził, że Rada przyjęła porządek obrad XVI sesji jednogłośnie.
ad.pkt.4
Przewodniczący Rady przypomniał, że protokół z ostatniej sesji był dostępny w biurze Rady Gminy i był wyłożony przed sesją. Każdy kto chciał mógł się z nim zapoznać. Poza tym jest zamieszczany w BIP Urzędu Gminy i zaproponował, by przyjąć go bez odczytywania.
- za takim przyjęciem głosowali wszyscy radni.
ad.pkt.5
Rada jednogłośnie powołała Komisję Uchwał i Wniosków w składzie:
1)   Szymczak Marek
2)   Szymczyk Wojciech
3)   Rachwalik Grzegorz
ad.pkt.6
Nikt z radnych nie złożył na piśmie interpelacji, nie było również żadnych zapytań.
ad.pkt.7a)
Szymczyk W.- odczytał projekt uchwały Nr 82.XVI.2015 w sprawie ustalenia stawek podatku od nieruchomości na 2016 rok – do projektu uchwały uwag nie wniesiono.
Wójt dodał, że te stawki nie zostały podniesione w stosunku do roku 2015 zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Jeśli chodzi o podatek rolny zostajemy przy ustawowej stawce, ponieważ cena żyta spadła i Rada nie musi podejmować oddzielnej uchwały. Znaczące dochody gminy są z działalności gospodarczej. Nie będziemy dziś podejmować uchwały w sprawie podatku od środków transportowych. Będzie to analizowane jeszcze raz, bo mamy w gminie ponad 100 samochodów ciężkich i obniżając ten podatek mamy nadzieję, że ściągniemy więcej tych samochodów, od których będzie odprowadzany podatek do naszej gminy.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały – głosowali wszyscy radni.
Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad.pkt.7b)
Rachwalik G.- odczytał projekt uchwały Nr 83.XVI.2015 w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych – do projektu uchwały uwag nie wniesiono.
Pracownik Działu Podatków p. Dumin wyjaśniła, że zmiana formularzy podatkowych i deklaracji jest czysto formalna. Są one przygotowane w takiej formie, by były zgodne z ustawą.
Głos zabrała również p. Skarbnik, która poinformowała, że podatki to nasze główne źródło dochodów, jeśli obniżamy je wiąże się to z naszymi stratami i tak samo obniżenie podatku rolnego daje straty ok. 105 tys. zł. Nasze stawki podatkowe są średnimi t.j. między max. a min. stawkami ustawowymi.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały głosowali wszyscy radni.
Przewodniczący Rady stwierdził, że Rada przyjęła uchwała jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad.pkt.8a)
Szymczyk M.- odczytał projekt uchwały Nr 84.XVI.2015 w sprawie zmiany uchwały Rady Gminy Kłomnice Nr 18.V.2015 z dnia 23.01.2015r dotyczącej Budżetu Gminy na 2015 rok – do projektu uchwały uwag nie było.
Skarbnik Gminy wyjaśniła, że jesteśmy monitorowani przez RIO, przymierzamy się do zadania dotyczącego usuwania azbestu. W pierwszej wersji Rada przyjmowała, że 15 tys. będzie zaciągnięte pożyczki i 15 tys. dotacji. Podniesiono nam kwotę o 1 881,50 zł i dlatego musimy podjąć większą pożyczkę. W uchwale są zawarte limity, do których Wójt może zaciągać pożyczki. To jest jedyna zmiana do uchwały dot. Budżetu Gminy na 2015 rok.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały głosowali wszyscy radni.
Przewodniczący stwierdził, że uchwałę Rada przyjęła – jak w załączeniu.
ad. pkt 8b)
Szymczyk W.- odczytał projekt uchwały Nr 85.XVI.2015 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2015 rok – do projektu uchwały uwag nie było.
Skarbnik – w tej uchwale są również zmiany kosmetyczne, nie mają wpływu na ogólną kwotę wydatków. Są przesunięcia miedzy działami, zbliża się koniec roku i w jednym dziale jest za dużo a w innym za mało- zwiększenia m.in. na przeglądy budynków komunalnych, opłaty targowe, dot. podatku VAT i na elektroniczne przesyłanie PIT, na wywóz śmieci- zgodnie z załącznikiem do uchwały.
Przewodniczący podziękował p. Skarbnik za wyjaśnienia i przystąpił do głosowania nad przyjęciem uchwały:
- za przyjęciem – głosowali wszyscy radni.
Prowadzący sesję stwierdził, że Rada uchwałę przyjęła jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad.pkt.8c)
Rachwalik G.- odczytał projekt uchwały Nr 86.XVI.2015 w sprawie opłaty targowej – do projektu uchwały uwag nie zgłoszono.
p. Skarbnik poinformowała, że jeśli chodzi o te opłaty to nie ulegają one zmianom i są skutkiem aktualnej sytuacji gospodarczej. Będziemy pracowali nad tym, by pobierać opłatę targową we wszystkich miejscach, gdzie odbywa się sprzedaż na terenie naszej gminy.
p. Sekretarz dodała, że jeśli chodzi o stojaki na rowery przy targowisku, to jesteśmy w trakcie załatwiania i takie będą zamontowane do końca roku.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały – głosowali wszyscy radni.
Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad.pkt.9
Szymczak M.- odczytał projekt uchwały Nr 87.XVI.2015 w sprawie przyjęcia Rocznego Programu Współpracy Gminy Kłomnice z Organizacjami Pozarządowymi oraz Podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2016.
Pracownik Urzędu Gminy, która przygotowywała projekt uchwały p. Duda wyjaśniła j.n.: - Roczny Program współpracy Gminy Kłomnice z organizacjami pozarządowymi jest bardzo ważnym dokumentem jeżeli chodzi o współpracę z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w ustawie o pożytku publicznym i o wolontariacie. Projekt uchwały rocznego programu współpracy na rok 2016 określa cel główny programu, zasady współpracy, formy współpracy, zakres przedmiotowy, priorytetowe zadania publiczne, okres realizacji programu, sposób realizacji programu jak również sposób oceny realizacji programu, wysokość środków jakie zostaną przeznaczone na realizacje programu. Program został opracowany po przeprowadzeniu konsultacji społecznych z organizacjami pozarządowymi na podstawie uchwały konsultacyjnej. Konsultacje rozpoczęły się 20 października a zakończyły 30 października. Nadto w trakcie trwania konsultacji zostały zorganizowane dwa spotkania (t.j. 20.10.2015r oraz 29.10.2015r) z przedstawicielami organizacji pozarządowych. W trakcie trwania konsultacji społecznych wpłynęły uwagi do projektu Rocznego Programu Współpracy Gminy Kłomnice z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2016. Zostały one szczegółowo opisane w protokole z przeprowadzonych konsultacji społecznych. Uwagi, Które zostały rozpatrzone pozytywnie zostały uwzględnione w projekcie Rocznego Programu Współpracy na rok 2016.
Do projektu uchwały swoje uwagi złożył Prezes Lokalnego Forum Obywatelskiego i Samorządowego p. Henryk Przech odczytując przygotowane na piśmie wystąpienie, jako przedstawiciela reprezentującego L.F.OiS, które stanowi załącznik do protokołu.
Przewodniczący Rady przerwał wystąpienie p. Przecha informując, że proponowane zmiany można zgłosić ale po podjęciu uchwały przez Radę Gminy.
p. Przech H.- ubolewam i wyrażam niezadowolenie, że w tym najwyższym organie, który jest wybrany nie ma miejsca i czasu na wysłuchanie obywateli.
Przewodniczący poprosił o jasno sformułowany wniosek dot. tego projektu uchwały.
p. Przech odczytał przygotowany na piśmie wniosek – jak w załączeniu dodając, że jeżeli będzie zrozumienie do innowacyjności i wprowadzenia zmian, to ta zmiana będzie wprowadzona. p. Przech nadmienił również, że od paru lat ten program jest przepisywany taki sam.
Wójt- głosy krytyczne co do naszego projektu nie do końca są uzasadnione. Było kilka spotkań, były konsultacje społeczne. Nasz program na pewno będzie się zmieniał ale dziś jest w takiej wersji do przyjęcia.
Sekretarz – inicjatywa uchwałodawcza leży po stronie radnych, Wójta i komisji. Program jest otwarty i nie zamykamy drogi do jego ulepszania, sama mam pewne pomysły i propozycje. Na sesji Rady Powiatu przyjmowaliśmy również taki program i był on bardzo podobny do naszego. Będą programy aktywności lokalnej, w opracowywaniu których będzie Pan mógł uczestniczyć.
p. Przech- nie jest to tak, co usłyszeliście. W sierpniu stowarzyszenie Forum wystąpiło z wnioskiem o zorganizowanie spotkania wszystkich podmiotów z przedstawicielami władz samorządowych do wspólnego opracowania programu i były propozycje. Wnioski zostały odrzucone, zlekceważone i nie świadczy to o woli współpracy. To co p. Sekretarz mówi, proszę nie mieszać z inicjatywą.
Przewodniczący Rady zwrócił się do radnych z zapytaniem, czy są uwagi lub inne propozycje do odczytanego projektu uchwały.
Nikt nie wniósł swoich propozycji.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały głosowali wszyscy radni.
Przewodniczący stwierdził, że Rada uchwałę przyjęła dodając, że nikt nie zamyka wniesienia do tego programu nowych wniosków, ale zanim Rada go przyjęła był czas konsultacji społecznych. Podkreślił również, że ma nadzieję, że będzie czas na wspólną współpracę i działalnie.
 O głos poprosił Wójt, który poinformował że musi opuścić obrady w związku z oddawaniem do użytku przejazdu kolejowego w Zdrowej, o którym nikt z PKP nie powiadamiał Urzędu Gminy a są uwagi co do tego przejazdu.
ad.pkt.10
Szymczyk W.- odczytał projekt uchwały Nr 88.XVI.2015 w sprawie zmiany uchwały Nr 6.II.2014 z dnia 8.12.2014r w sprawie powołania składów osobowych komisji stałych Rady Gminy – do projektu uchwały uwag nie było.
Przewodniczący dodał, że projekt ten związany jest z tym, że przewodniczący Rady nie może być członkiem komisji.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały głosowali wszyscy radni.
Prowadzący sesję stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad.pkt.11.
Ponieważ nie było wcześniej złożonych ani interpelacji ani zapytań Z-ca Wójta p. Śliwakowski poinformował obecnych o działalności międzysesyjnej zgodnie ze sprawozdaniem – jak w załączeniu.
Radny Śpiewak zapytał czy temperatura -5 stopni nie będzie miała wpływu na jakość asfaltu, który jest obecnie kładziony na ul. Łąkowej?
V-ce Wójt- rozmawialiśmy z kierownikiem w tym samym temacie i pytałem wykonawcę o to, dostaliśmy odpowiedź że taki asfalt można kłaść do temperatury -7 stopni. Mamy takie zapewnienie, że obecna temperatura nie ma wpływu na jakość, mamy również gwarancję.
Następnie V-ce Wójt zaprosił wszystkich na Kłomnicki Jarmark Bożonarodzeniowy, który odbędzie się 6 grudnia w Hali Sportowej w Kłomnicach.
ad.pkt.12
Głos zabrał radny powiatowy p. Jan Miarzyński, który poinformował zebranych o działalności powiatu m.in.:
- trwa remont DK-91, odbywają się spotkania dot. dwóch przystanków autobusowych, by były uzgodnienia zanim położy się chodniki,
- są spotkania, konsultacje społeczne w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.in w sprawie obwodnicy k/ Kłomnic. Jest koncepcja, by zaplanować rezerwę pod ciąg pieszo-rowerowy przy DK-91 poza rowem po stronie zachodniej od Kłomnic-Witkowic-Chorzenic do Michałowa oraz Lipicza,
- Powstał plan Rozwoju sieci Dróg Powiatowych 2016-2020. Są w nim w większości nasze drogi,
- do 5 stycznia 2016 r jest ogłoszony konkurs w sprawie dróg gminnych i powiatowych, powiat będzie rozmawiał z trzema gminami, czy przyjmą warunki do realizacji. Jest zaplanowany m.in. odcinek drogi w Rzerzęczycach od stacji PKP za szkołę (1.200m),
- Planuje się w przyszłym roku regulacje stanów prawnych ul. Zdrowskiej w Kłomnicach,
cieku wodnego w Konarach (dz.nr 442). Musimy udowodnić w Sądzie zasiedzenie Skarbu Państwa- przez 30 lat gmina gospodarowała tą nieruchomością w imieniu Skarbu Państwa.
Radny Wilk zwrócił się z zapytaniem do radnego powiatowego, czy są już zawierane porozumienia z gminami i czy jest już plan transportu publicznego, chodzi o wieś Zawada.
p. Miarzyński- jeśli chodzi o plan transportu publicznego, to ustawa mówi kto może być organizatorem. Powiat jest zobowiązany do organizacji tego transportu między gminami. Mamy przyjąć stanowisko, by powiat mógł przyjąć transport między województwami. Przez Zawadę jest 18 kursów PKS poza nasze województwo, do tego prywatne przewozy.
Śpiewak A.- prosiłem o zorganizowanie spotkania w sprawie odwodnienia ul. Kolejowej. Jestem obecnie właścicielem działki gdzie przebiega odwodnienie. Czy będzie opracowana jakaś koncepcja, czy to odwodnienie będzie przez mój grunt. Myślę, że będzie kontynuowana kanalizacja a co za tym idzie robiona dalej ta droga. Dobrze by było, by takie spotkanie było.
Miarzyński J.- takie spotkanie może być ale z udziałem gminy.
Wiśniewski L.- w uzupełnieniu radnego Wilka, to na ostatniej sesji w powiecie w ostrej formie poruszyliśmy ten temat wspólnie z radną p. Mizerą, bo nie może tak być że Marszałek twierdzi, że interesują go tylko połączenia kolejowe. Na nasz wniosek Zarząd Powiatu ma przygotować jednoznaczne stanowisko by z Urzędem Marszałkowskim przyjąć odpowiednie porozumienie w tej sprawie.
Radny Matuszczak – chodzi o ul. z Rzerzęczyc do Kłomnic, jeśli śnieg pokryje pasy na drodze, to będzie niebezpiecznie na zakręcie i prośba jest, by postawić tam odpowiednie znak.
- Drugi temat – na nowym chodniku przy stacji PKP są drzewa i podczas wichur gałęzie spadają ludziom na głowy, był taki wypadek.
V-ce Wójt- wystąpiliśmy z pismem w tej sprawie i czekamy na odpowiedź.
V-ce Wójt nawiązał do transportu i poinformował, że PKS wystąpiło o dofinansowanie, było by to ok. 7 tys. zł miesięcznie. Było spotkanie z PKS w tej sprawie i nie wiem, czy nie będziemy musieli dopłacać.
Sołtys z Michałowa poruszył temat uszkodzeń ul. Kwiatowej w związku z budową ul. Łąkowej i Leśnej.
P. Wiewióra również zwróciła się z zapytaniem, czy będą ubite chodniki i czy będzie zlikwidowane bajoro (był parking) koło kościoła ?
V-ce Wójt poinformował, że te uwagi zostały już zgłoszone i będzie to odtworzone w ramach współpracy do końca roku. Tak zapisane jest w protokole.
Przewodniczący dodał, że te drogi przez które szedł transport na budowę ul. Łąkowej i Leśnej będą wyrównane.
Radny Wiśniewski zabrał głos i zaapelował do radnych gminy, by pochylili się w kierunku robienia kanalizacji na ul. Kolejowej, bo źle się stało że nie jest ujęta. Jest jeszcze szansa by uzyskać środki z tytułu powodzi w 2010 roku. Z tych nadwyżek Dabrowa Zielona dostała 2 mln. zł a później zrobiło by się drogę.
Korzystając z okazji Prezes Stowarzyszenia strzeleckiego w Kłomnicach poinformował zebranych, że 8 listopada został przeprowadzony turniej strzelecki w ramach sołectw, w którym to turnieju wzięło udział osiem sołectw. p. Prezes wyczytywał kolejno sołectwa i z pomocą p. V-ce Wójta, Sekretarz wręczali uczestnikom turnieju puchary i medale. Były to drużyny sołectw: Kłomnice, Chorzenice, Rzerzęczyce, Nieznanice, Zdrowa, Witkowice, Konary, Pacierzów.
Medale były również dla samorządowców, którzy wzięli udział w tym turnieju a byli to: p. Matuszczak Stanisław, Bławat Janusz, Nalewajka Małgorzata, Politański Sylwester, Łapeta Jarosław, Wilkoszewski Kazimierz.
Obecni na sali nagrodzili uczestników zawodów strzeleckich oklaskami.
W związku z kolejną uchwałą w sprawie złożonej skargi na działalność GOPS w Kłomnicach Przewodniczący ogłosił 5 min. przerwę i poprosił o pozostanie na sali tylko radnych.
Po przerwie oprócz radnych na sali byli obecni zaproszeni Kierownik GOPS w Kłomnicach p. Zbigniew Wawrzyniak oraz skarżący p. A. Zasępa.
 Przewodniczący Rady odczytał pismo Wojewody Śląskiego, który przekazał skargę p. A. Zasępa na działalność GOPS w Kłomnicach do rozpatrzenia zgodnie z właściwością, czyli do Rady Gminy Kłomnice - pismo w załączeniu. Następnie odczytał skargę p. Zasępy dołączoną do w/w pisma.
 Przewodniczący nadmienił, że temat ten był omówiony szczegółowo na wspólnym posiedzeniu komisji i radni zapoznali się z wyjaśnieniami złożonymi w tej sprawie przez Kierownika GOPS, po czym poprosił obecnego na sesji Kierownika o wypowiedzenie się w tej sprawie.
 Kier. GOPS – stwierdzenie przez p. Zasępę „niewłaściwe zachowanie pracownika” jest bardzo szerokie, ja nie bardzo rozumiem. Ja nie daję głowy, ale jestem przekonany, że pracownicy GOPS zachowują się i pracują zgodnie z ustawą. Ja bym prosił, by p. Zasępa wymienił te krzywdy jakie wyrządziliśmy mu, konkretnie bo ciągle słyszymy że rodzinę nazywamy cyt. „bandycką, trudną, patogenną”. W sprawie p. Zasępy ja mam 6 segregatorów i przeglądałem wszystkie dokumenty, ale takiego stwierdzenia nie znalazłem. Śmiem twierdzić, że zaczynamy mylić tu pojęcia bo słowo „ ekseterminacja „ to jest bardzo poważne stwierdzenie i trzeba się zastanowić co się pisze. My nigdy nie stoimy plecami do interesanta. Niestety trzeba spełniać kryteria i współpracować z nami byśmy mogli pomóc. Ja nie wiem o jakie krzywdy Panu Zasępie chodzi. 20 lat temu spisywany był wywiad, do którego p. Zasępa ma uwagi ale to nie wpływa na obecną sytuację. Pracownik, który przeprowadził ten wywiad już nie pracuje, kogo mamy karać ?Jeżeli p. Zasępa ma dowody, to proszę niech je przedstawi i napisze jakiej pomocy potrzebuje.
Radny Wilkoszewski zwrócił się również z zapytaniem do p. Zasępy: ile osób liczy jego rodzina i czego oczekuje ?
p. Zasępa oświadczył, że nie życzy sobie pełnomocnika, jeśli będzie chciał to sam sobie znajdzie.
Radna Koza również zabrała głos, podkreślając że jako Rada chcemy dowiedzieć się, jakiej pomocy Pan oczekuje.
p. Zasępa odpowiedział, że w wyniku złej pracy GOPS jego ojciec nie otrzymał renty z ZUS.
Przewodniczący poinformował, że GOPS nie ma wpływu na decyzje rentowe czy emerytalne.
Głos zabrał radny Śpiewak, który zaproponował by Przewodniczący Komisji Oświaty zwołał posiedzenie zapraszając p. Zasępę by wyjaśnić te sprawy. Nadmienił, że był razem z pracownikami GOPS na wywiadzie u p. Zasępy i nie było żadnego problemu ze sporządzeniem wywiadu środowiskowego. Dodał jeszcze, że jako sołtys nie ma problemu z tą rodziną i jest pełen szacunku dla jego ojca.
Radna Koza oznajmiła, że nie jest przewodniczącą komisji oświaty, ale nie zgadza się na takie spotkanie, bo p. Zasępa jest zbulwersowany tym o co go pytamy.
Zabrał głos radny Wilk, który stwierdził, że radni omówili szczegółowo temat na komisjach i zapoznali się z całą dokumentacją, a dziś na sesji mają stwierdzić, czy skarga jest zasadna czy nie i poprosił Przewodniczącego Rady o przeprowadzenie głosowania. Sprawy renty czy emerytury załatwia się w ZUS i nikt na decyzje tej instytucji nie ma wpływu. Rachwalik G.- odczytał projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność GOPS w Kłomnicach
- do projektu uchwały uwag nie było. Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały głosowało – 12 radnych,
- przeciwnych – nie było,
- wstrzymał się od głosu – 1 radny.
Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta – jak w załączeniu.
Ponieważ nie było więcej spraw Przewodniczący podziękował wszystkim za przybycie i zamknął obrady XVI sesji Rady Gminy.
Na tym protokół zakończono i podpisano: Przewodniczący Rady Gminy Kłomnice Adam Worwąg
 
Protokołowała:  /-/ J. Bieda