artykuł nr 1

Protokół Nr XXI/2013

 Protokół Nr XXI/2013

z sesji Rady Gminy Kłomnice odbytej w dniu 19.01.2013r
Sesji przewodniczył p. Jarosław Łapeta – Przewodniczący Rady Gminy.
Obecni na posiedzeniu wg. załączonych list obecności. W obradach sesji wzięło udział 14 radnych (1 radny nieobecny usprawiedliwiony).
XXI sesję Rady Gminy Kłomnice otworzył jej przewodniczący, powitał wszystkich przybyłych radnych, Wójta Gminy wraz z pracownikami Urzędu Gminy, radnych powiatowych w osobach p. Burzyńskiej Lidii, Barbary Mizera, Jana Miarzyńskiego, sołtysów, kierowników jednostek organizacyjnych i wszystkich tych, którzy zechcieli uczestniczyć w obradach, po czym stwierdził że sesja jest prawomocna, ponieważ bierze w niej udział 14 radnych (1 radny nieobecny usprawiedliwiony, przebywa w sanatorium).
Zgodnie z Postanowieniem Nr 1/2013 Przewodniczący odczytał porządek XXI sesji, do którego nikt nie wniósł uwag ani innych propozycji, a przedstawiał się on następująco:
1. Otwarcie XXI sesji Rady Gminy i powitanie.
2. Stwierdzenie prawomocności obrad.
3. Przyjęcie proponowanego porządku obrad.
4. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
5. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków.
6. Przyjęcie interpelacji i zapytań.
7. Podjęcie uchwał w sprawie:
a) zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Kłomnice,
b) określenia przystanków komunikacyjnych oraz warunków i zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Kłomnice,
c) zmiany uchwały Nr 154/XIX/2012 Rady Gminy Kłomnice z dnia 3 grudnia 2012r w sprawie przyjęcia Rocznego programu Współpracy Gminy Kłomnice z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2013.
8. Uchwalenie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2013 w Gminie Kłomnice.
9. Przyjęcie Planu pracy Komisji rewizyjnej na I półrocze 2013 roku.
10.Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania składane do Wójta Gminy oraz informacja Wójta o działalności międzysesyjnej.
11.Komunikaty, wolne wnioski.
12.Zamkniecie obrad sesji.
Nastąpiło głosowanie nad przyjęciem w/w porządku obrad:
- za przyjęciem głosowali wszyscy radni.
Przewodniczący stwierdził, że Rada przyjęła porządek obrad XXI sesji jednogłośnie.
ad.pkt.4
Przewodniczący Rady przypomniał, że protokół z ostatniej sesji był dostępny w biurze Rady Gminy i był wyłożony przed sesją. Każdy kto chciał mógł się z nim zapoznać. Poza tym, po przyjęciu go na sesji jest zamieszczany w BIP Urzędu Gminy i zaproponował, by przyjąć go bez odczytywania.
- za takim przyjęciem głosowali wszyscy radni.
ad.pkt.5
Rada jednogłośnie powołała Komisję Uchwał i Wniosków w składzie:
1)   Bruś Witold
2)   Matuszczak Stanisław
3)   Wiśniewski Leszek
ad.pkt.6
Interpelację na piśmie złożyli radni Politański Sylwester i Wiśniewski Leszek a dotyczyła ona przystanku kolejowego w Rzerzęczycach - jak w załączeniu.
Zapytań nie był.
ad.pkt.7a)
Wiśniewski L.- odczytał projekt uchwały Nr 160/XXI/2013 w sprawie ustalenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami Gminy Kłomnice.
Do zapisów w projekcie uchwały były zapytania j.n.
Politański S.- - § 5, czy 7 dni na konsultacje to nie za mało?
Łapeta J.- mowa jest o minimum.
Wójt- ja wydaję zarządzenie jeśli chodzi o sposób i formę przeprowadzenia konsultacji.
Łapeta J.- czy nie zastanowić się nad procentową ilością mieszkańców uprawnionych do konsultacji np. 10% ?
Wójt- proszę podać propozycję i przegłosować.
Wiśniewski L.- ja bym tego nie zmieniał, bo te 10% w skali całej gminy, to jest to niemożliwe.
Ilość osób będzie zapisana w Zarządzeniu Wójta.
Wójt- proponuję dopisać do § 3 ppkt.2). ..jeśli przedmiot konsultacji dotyczy wszystkich mieszkańców gminy.
p. Łapeta wycofał swoją propozycję.
Nastąpiło głosowanie nad przyjęciem w/w uchwały wraz z naniesioną poprawką, zgłoszoną przez Wójta:
- za przyjęciem głosowali wszyscy radni.
Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad.pkt.7b)
Bruś W.- odczytał projekt uchwały Nr 161/XXI/2013 w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych oraz warunków i zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Gmina Kłomnice (do treści uchwały uwag nie było).
Wójt podkreślił, że mowa jest tu o przystankach przy drogach gminnych i żeby nie kojarzyć ich z wiatami przystankowymi. Chodzi tu o wydzielone miejsca, zatoczki.
Przewodniczący Rady dodał, że jeżeli przystanki znajdują się przy drogach krajowej, czy powiatowej to za te przystanki jest odpowiedzialny kto inny, w tej uchwale chodzi tylko o te przystanki, które znajdują się przy drogach gminnych.
Wójt nadmienił, że w Witkowicach i Kłomnicach przy drodze krajowej będą wytyczane zatoczki dla autobusów.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały głosowali wszyscy radni.
Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad.pkt.7c)
Matuszczak S.- odczytał projekt uchwały Nr 162/XXI/2013 w sprawie zmiany Uchwały Nr 154/XIX/2012 Rady Gminy Kłomnice z dnia 3 grudnia 2012r w sprawie przyjęcia Rocznego Programu Współpracy Gminy Kłomnice z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2013 – do projektu uchwały uwag nie było.
Przewodniczący poinformował, że uchwała ta była omawiana na posiedzeniu komisji przed sesją a spowodowana jest tym, że Wydział Nadzoru Prawnego w Katowicach miał zastrzeżenia do zapisów w rozdziałach, które są wskazane w uchwale podjętej w grudniu a dotyczą one konkretnie zakresu konsultacji społecznych.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały głosowali wszyscy radni.
Prowadzący sesję stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad.pkt.8
Wiśniewski L.- odczytał projekt uchwały Nr 163/XXI/2013 w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2013 w Gminie Kłomnice – do projektu uchwały uwag nie wniesiono.
Przewodniczący nadmienił, że program ten był omówiony na wspólnym posiedzeniu komisji.
Nastąpiło głosowanie:
- za przyjęciem w/w uchwały głosowali wszyscy radni.
Przewodniczący stwierdził, że Rada przyjęła uchwałę jednogłośnie – jak w załączeniu.
ad.pkt.9
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Milczarek Wojciech odczytał propozycje Planu pracy komisji na I półrocze 2013roku.
Do odczytanego planu uwag nie było.
Przewodniczący nadmienił, że plan ten był omówiony na komisjach i poddał pod głosowanie jego przyjęcie.
- za przyjęciem Planu pracy Komisji Rewizyjnej na I półrocze 2013roku głosowali wszyscy radni.
Prowadzący sesję stwierdził, że Rada Gminy w/w plan przyjęła – jak w załączeniu.
ad.pkt.10
Wójt- w sprawie przystanków kolejowych odbyło się takie spotkanie z przedstawicielami PKP. Sugestia, by gmina te przystanki przejęła. Są one zamknięte, bo nie inwestowano w te budynki. Jeśli chodzi o Rzerzęczyce, to nie możemy robić żadnych remontów, bo nie jesteśmy właścicielami. Wiąże się to z geodezją, bo trzeba wydzielić teren. Będę rozmawiał nt. dzierżawy aż nam w końcu może przekażą. W Kłomnicach chcą przekazać z lokatorami. Bardziej bylibyśmy zainteresowani budynkiem po byłym ośrodku zdrowia z przeznaczeniem na mieszkania socjalne. Rozmowy są prowadzone, będę informował jeśli coś nowego w tej sprawie się pojawi.
- Od ostatniej sesji upłynęło niewiele czasu, pełniłem funkcję kierownika Urzędu Gminy oraz działalność moja związana była dalej ze sprawami dotyczącymi gospodarki odpadami.
Senat zgłosił poprawki, ale Sejm zajmie się nimi dopiero 25 stycznia.
Rada nie podejmuje żadnych uchwał, bo nie wiadomo jaki będzie tego kształt. W poniedziałek spotykamy się ponownie, być może podejmiemy decyzje o przyjęciu regulaminu. Te pieniądze, które będziemy płacić będą przeznaczone na ogólne prowadzenie gospodarki odpadami. Jest też propozycja, by oprócz stawki od osoby przyjąć stawkę od ilości osób zamieszkałych w posesji – od 1 do 3 osób, od 3 do 6 osób i powyżej. Wszystkie gminy mają problem. Jeśli nie doszacujemy stawki, to będziemy dokładać z budżetu gminy. Wycofać się z tego nie możemy, musimy te uchwały przyjąć.
- Byłem na bardzo ciekawym spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim z Minister Sportu p. Muchą. Mowa była m.in. o narastającym problemie, który dotyczy zwolnień lekarskich dla dzieci i młodzieży, że nie mogą brać udziału w zajęciach w-fu w szkołach. Jest to istotny problem, bo dotyczy naszych zastępców.
Pytań do Wójta nie było.
ad.pkt.11
Głos zabrał radny p. Leszek Wiśniewski, który w przededniu obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego przypomniał obecnym to historyczne wydarzenie.
- 22 stycznia będziemy obchodzić 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego (1863r), które zakończyło się klęską powstańców i miało charakter walk partyzanckich. W kościołach odbywały się msze a później manifestacje tłumione przez zaborców. Głównym powodem przyspieszenia wybuchu tego powstania było ogłoszenie „Branki” czyli poboru do Armii Carskiej na 20 - 25 lat. Było ono inne, bo miało właśnie charakter walk partyzanckich, małe oddziały atakowały uzbrojone wojska carskie. Była to walka nierówna, ale udało się zmobilizować cały naród. Państwa zachodnie nie udzieliły wsparcia a dziś wiemy, że pomagały zaborcy. Przywódcy tego powstania to m.in. Romuald Traugutt, który był dyktatorem i został stracony. Było to najdłuższe powstanie bo do roku 1865. Warto o tym powstaniu pamiętać, bo na terenie naszej gminy były walki i są mogiły.
Bohaterskich powstańców styczniowych walczących pod dowództwem gen. Taczanowskiego oraz płk Kopernickiego i Słupskiego o wolność naszej ziemi upamiętnia pomnik na cmentarzu parafialnym w Kłomnicach. Po powstaniu styczniowym spadło na nasz kraj wiele represji na kościoły, właścicieli ziemskich. Jednym ze skutków powstania była nowa fala zesłańców na rosyjską Syberię. Ich losy były bardzo różne, wielu zmarło, część z nich tam pozostała. Właścicieli ziemskich pozbawiono ich majątków.
Radny Wiśniewski zaproponował, by 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego uczcić minutą ciszy i poprosił wszystkich o powstanie, co obecni na sali uczynili.
Przewodniczący Rady podziękował radnemu za tę lekcję historii podkreślając, że bardzo dobrze się stało, że to wydarzenie zostało nam przypomniane.
Radny Koza S.- zwrócił się do Wójta z zapytaniem, dlaczego kontrola straży gminnej dotyczy tych, którzy są już podłączeni do kanalizacji a nie tych, którzy nie są ? Ponadto czy straż ta ma prawo żądać od właścicieli posesji rachunków zarówno za ścieki jak i za śmieci ?
Wójt- ta informacja do mnie już trafiła i Komendant ma to sprawdzić i wyjaśnić. Wiemy dobrze, że na kanalizację wydaliśmy ciężkie pieniądze i chodzi o przyszłość, by nie stracić tak jak w Zawadzie i Lipiczu (2 mln) zł z tego tytułu, że nie podłączyła się odpowiednia ilość ludzi do kanalizacji. Ja zabroniłem firmom wylewać tam, gdzie jest możliwość podłączenia się do kanalizacji.
Łapeta J.- wydajemy ogromne środki po to, by chronić środowisko a ludzie z tego nie korzystają. Jestem zwolennikiem, by to egzekwować. My jako mieszkańcy Zdrowej jesteśmy dodatkowo ukarani, bo mamy dalej do oczyszczalni na Huby i musimy płacić więcej.
Koza S.- przecież gmina wie, kto jest przyłączony a kto nie.
Wójt- ta sprawa będzie wyjaśniona.
O głos poprosiła radna powiatowa p. Lidia Burzyńska, która podziękowała radnemu Wiśniewskiemu za wystąpienie i przypomnienie o powstaniu styczniowym, po wysłuchaniu którego na pewno każdemu z obecnych przyszła chwila refleksji .
W związku z tą rocznicą w imieniu Międzygminnego Koła Prawa i Sprawiedliwości zaprosiła wszystkich na uroczystość obchodów 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które rozpocznie się Mszą Św. w kościele w Kłomnicach o godz. 11,30 skąd odbędzie się przemarsz delegacji na cmentarz parafialny w Kłomnicach, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający poległych powstańców. P. Burzyńska wręczyła zaproszenia do udziału w tej uroczystości radnym i sołtysom naszej gminy.
Przewodniczący Rady podziękował za zaproszenia p. Burzyńskiej.
Głos zabrał radny powiatowy, członek Zarządu Starostwa w Częstochowie p. Jan Miarzyński, który poinformował zebranych m.in.:
- zgodnie z informacją Urzędu Marszałkowskiego rusza program unijny na lata 2014-20.
 W ubiegłym okresie Śląski otrzymał 7 mld. zł, teraz ok. 8 mld. zł ma być na infrastrukturę. Jest szansa by pozyskać środki na drogi. Rozmowy z Marszałkiem są trudne, ale powiat złożył propozycje na 375 mln. zł. Jest to pierwszy wariant, gdyby on nie przeszedł jest przygotowany II wariant na 200 mln. zł. Są tu brane pod uwagę zadania dotyczące dróg w gminie Kłomnice.
Wójt- w grę nie wchodzą drogi gminne.
p. J.Miarzyński – w 375 mln zł są ujęte: I ciąg – droga Kłomnice-Rzerzęczyce-Skrzydlów-Krasice- Mokrzesz,
II ciąg – przez Zdrową, ul. Bartkowicka do Św. Anny, III ciąg – od Borowna do Witkowic przez Rzerzęczyce do Mstowa. Zgłoszonych jest 5 zadań, jest również droga Kłomnice-Rzerzęczyce-Kuchary w zadaniach powodziowych.
Łapeta J.- nasz apel by walczyć o te środki, przyjąć twarde stanowisko by coś dostać z tych środków.
Wójt- problem jest taki, że wśród wójtów nie ma porozumienia a chodziło głównie o kanalizacje, bo musi być podpisane partnerstwo przez wszystkich.
Ponieważ nie było więcej spraw, Przewodniczący zamknął obrady XXI sesji Rady Gminy.
Na tym protokół zakończono i podpisano:
 
Protokołowała:                                             Przewodniczący
Rady Gminy Kłomnice
/-/ J. Bieda                                               mgr inż. Jarosław Łapeta