artykuł nr 1

PROTOKÓŁ Nr XXIV/09 z sesji Rady Gminy Kłomnice odbytej w dniu 12.02.2009r

PROTOKÓŁ Nr XXIV/09

z sesji Rady Gminy Kłomnice

odbytej w dniu 12.02.2009r

Sesji przewodniczył p. Łapeta Jarosław – Przewodniczący Rady Gminy.

W sesji udział wzięło 13 radnych /2 nieobecnych/.

XXIV sesję Rady Gminy otworzył jej Przewodniczący, powitał wszystkich przybyłych radnych, Wójta, Z-cę Wójta Gminy wraz z pracownikami Urzędu, radnych powiatowych w osobach p. Zawadzka Jadwiga, p. Milc Jan, p. Śliwakowski Adam, członka Zarządu Starostwa Powiatowego p. Jana Miarzyńskiego, sołtysów i wszystkich mieszkańców, którzy zechcieli uczestniczyć w obradach stwierdzając jej prawomocność, po czym zgodnie z Postanowieniem nr 1/09 odczytał porządek obrad sesji a następnie zwrócił się z zapytaniem, czy są uwagi lub inne propozycje do porządku obrad.

Wójt zgłosił wniosek o wprowadzenie dodatkowo j.n.:

  1. jako 9a - przyjęcie stanowiska Rady Gminy Kłomnice w sprawie modernizacji drogi krajowej nr 91 na terenie Gminy Kłomnice,

  2. jako 10g - podjęcie uchwały w sprawie: utworzenia jednostki organizacyjnej o nazwie Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Kłomnicach,

  3. jako 10h - podjęcie uchwały w sprawie: nadania statutu Zespołowi Ekonomiczno-Administracyjnemu Szkół w Kłomnicach

nadmieniając, że te dwa projekty uchwał były omówione na posiedzeniu komisji.

Przewodniczący poddał pod głosowanie przyjęcie porządku obrad wraz ze zgłoszonymi propozycjami Wójta Gminy:

-   za przyjęciem porządku obrad XXIV sesji wraz ze zgłoszonymi zmianami – głosowali wszyscy radni.

Przewodniczący stwierdził, że Rada przyjęła porządek obrad jednogłośnie a przedstawiał się on j.n.:

  1. Otwarcie i stwierdzenie prawomocności sesji.

  2. Przyjęcie proponowanego porządku obrad.

  3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

  4. Usprawiedliwienie nieobecności radnych na sesji.

  5. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków.

  6. Przyjęcie interpelacji i zapytań.

  7. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki na termomodernizacje szkoły w Garnku.

  8. Uchwalenie Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2009 rok.

  9. Zaopiniowanie uchwały Rady Powiatu w Częstochowie w sprawie likwidacji Zespołu Opieki Zdrowotnej im.H.Weigla w Blachowni – uchwała.

a)   stanowisko Rady Gminy Kłomnice w sprawie modernizacji drogi krajowej nr 91 na  terenie Gminy Kłomnice.

  1. Podjęcie uchwał w sprawie:

a)   ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania oraz uzgodnienia w przedmiocie wartości jednego punktu stanowiącego podstawę do ustalenia wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego w gminie Kłomnice,

b)   zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Zdrowa na lata 2008-2015,

c)   zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Skrzydlów na lata 2008-2015,

d)   zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Garnek na lata 2008-2013,

e)   zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Kłomnice nalata 2009-2016,

f)   określenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Kłomnice,

g)   utworzenia jednostki organizacyjnej o nazwie Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Kłomnicach,

h)   nadania statutu Zespołowi Ekonomiczno-Administracyjnemu Szkół w Kłomnicach.

  1. Przyjęcie propozycji Planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2009rok.

  2. Sprawozdania stałych komisji Rady Gminy z działalności w 2008 roku.

  3. Udzielenie odpowiedzi na interpelacje i zapytania składane do Wójta Gminy oraz informacja Wójta o działalności międzysesyjnej.

  4. Komunikaty, wolne wnioski.

  5. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Wójta Gminy Kłomnice.

  6. Zamknięcie obrad sesji.

ad.pkt.3

Przewodniczący Rady przypomniał, że protokół z ostatniej sesji był wyłożony w biurze Rady i przed sesją. Poza tym jest umieszczany w BIP Urzędu Gminy w Kłomnicach. Każdy kto chce może się z nim zapoznać i wnieść ewentualnie swoje uwagi i zaproponował, by przyjąć go bez odczytania.

-   za przyjęciem protokołu z ostatniej sesji bez odczytania – głosowali wszyscy radni. Prowadzący sesje stwierdził, że protokół został przyjęty bez odczytania.

ad.pkt.4

W sesji wzięło udział 13 radnych, 2 radnych zgłaszało swoją nieobecność z powodu choroby (p. Dumin Tadeusz, p. Wiśniewski Leszek).

Rada przyjęła w/w usprawiedliwienia.

ad.pkt.5

Rada jednogłośnie powołała Komisję Uchwał i Wniosków w składzie:

  1. Śliwakowska Małgorzata

  2. Ligocki Marek

  3. Pałuszka Waldemar.

ad.pkt.6

Interpelację złożyła radna Majer Stanisława na piśmie /jak w załączeniu/. Interpelacja ta dotyczyła podjętej uchwały na spotkaniu mieszkańców Witkowic w dniu 9 luty 2009r. Interpelację tą radna przekazała Wójtowi Gminy.

Nikt z obecnych na sali nie miał pytań ani do Wójta ani do Przewodniczącego Rady.

ad.pkt.7

Ligocki M.- odczytał projekt uchwały Nr 160/XXIV/09 w sprawie: zaciągnięcia pożyczki na zadanie – Modernizacja kotłowni w budynku Zespołu Szkół w Garnku wraz z termomodernizacją obiektu/do projektu uwag nie było/.Przewodniczący nadmienił, że uchwała ta była dokładnie omówiona na posiedzeniu komisji i poddał ją pod głosowanie.

-   za przyjęciem w/w uchwały – głosowali wszyscy radni.

Prowadzący sesję stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.

ad.pkt.8

Śliwakowska M.- odczytała projekt uchwały Nr 161/XXIV/09 w sprawie: uchwalenia Gminnego Programu profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (do projektu uwag nie zgłoszono).

Przewodniczący Rady poinformował, że uchwała ta była omawiana na wspólnym posiedzeniu komisji i w tej wersji została zaakceptowana.

Nastąpiło głosowanie nad przyjęciem w/w uchwały:

-    za przyjęciem głosowali wszyscy radni.

Prowadzący obrady stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.

ad.pkt.9

Pałuszka W. - odczytał projekt uchwały Nr 162/XXIV/09 w sprawie: zaopiniowania uchwały Rady Powiatu w Częstochowie w sprawie likwidacji Zespołu Opieki Zdrowotnej im. H. Weigla w Blachowni. Przewodniczący Rady zwrócił uwagę, że w projekcie uchwały jest zapis albo negatywna opinia albo pozytywna. Tak naprawdę ta likwidacja już zaistniała i przekazuje się realizację świadczeń zdrowotnych niepublicznemu zakładowi. Następnie prowadzący sesję poddał pod głosowanie przyjęcie uchwały z zapisem, że Rada opiniuje pozytywnie podjętą już uchwałę Rady Powiatu w Częstochowie.

Wójt zgłosił wniosek, by całość sprawy przybliżył zebranym obecny na sesji członek Zarządu Powiatu p. Miarzyński Jan.

Oddano głos p. Miarzyńskiemu, który powiedział m.in.:

- samo przekształcanie szpitala zachodzi obecnie, z załogą rozmawialiśmy przez 2 lata o przekształceniu w spółkę niepubliczną. Taką uchwałę Powiat podjął 3 miesiące temu. W styczniu była już podjęta uchwała zasadnicza w tej sprawie, od 1 maja przejmie już szpital p. Skrzypczyńskiego z Opola. Szpital nadal będzie istniał, Powiat będzie miał podatek z dzierżawy, choć przez 3 lata będą ulgi w podatku. Są coraz większe potrzeby jeśli chodzi o usługi zdrowotne i trzeba tu inwestować.

Łapeta J. - z czego wynika opiniowanie tej uchwały już po fakcie? Pismo otrzymaliśmy 2 stycznia 2009r, a projekt uchwały jest z 2008 roku. Opiniujemy coś, co się już zadziało.

Miarzyński J.- ustawa mówi, że te gminy których mieszkańcy korzystają z usług szpitala powinny wydać swoje opinie w takich sprawach.

Przewodniczący poddał pod głosowanie przyjęcia uchwały z zapisem pozytywnej opinii:

- za przyjęciem w/w uchwały – głosowało 11 radnych,

- przeciwnych – nie było,

- wstrzymało się od głosu – 2 radnych.

Prowadzący sesję stwierdził, że Rada uchwałę przyjęła – jak w załączeniu.

ad.pkt.9a/

Ligocki M.- odczytał stanowisko Rady Gminy Kłomnice z dnia 12 lutego 2009r w sprawie modernizacji drogi krajowej nr 91 na terenie Gminy Kłomnice.

Wójt- od dawna wiemy jakie uciążliwości ruchu niesie za sobą droga DK1, wiemy jakie są tego efekty, stan tej drogi jest fatalny. Dyrekcja Generalna Dróg w swoich planach ma tą drogę jako alternatywną, to znaczy że kiedy wprowadzą opłatę autostrady, ruch samochodów będzie się odbywał przez naszą drogę Częstochowską. Taka wiadomość została podana do publicznej wiadomości, to są milionowe inwestycje i trzeba już reagować.

Dzisiejsze stanowisko stawia Urząd w takiej sytuacji, że jesteśmy otwarci i gotowi do prowadzenia rozmów. Ten sygnał i dalsze działania otworzą ścieżkę do porozumień. Od 2000r nie było przeprowadzonych badań dotyczących przepustowości tej drogi. Myślę, że to stanowisko Rada powinna przyjąć.

Łapeta J.-Generalna Dyrekcja podpisała już umowę z wykonawcą o budowie autostrady a do 2012 roku nie powstanie obwodnica.

Perliński A.- czas dojrzał i zaczynamy o tym mówić. Ja we wrześniu czy październiku wspominałem o tej historii, dziś chyba jest już za późno, bo podpisana jest umowa z wykonawcą. To ma być zrobione w ciągu dwóch lat i cały ruch przeniesie się na ul. Częstochowską. Zaczynamy teraz myśleć, co się z nami stanie. W 2001r już rozmawialiśmy z Dyrekcją Generalną o obwodnicy, była podpisana umowa, dziś jesteśmy w martwym punkcie.

Łapeta J.- w 1999r gmina podpisała porozumienie i miała partycypować w kosztach, teraz nie można. Dziwię się, że Pan krytykuje, bo Pan wtedy był wójtem.

Wójt- w końcu 2002 roku przestał być Pan Wójtem, ale ta umowa nie mogła być realizowana bo Pan miał wyprowadzić stan własnościowy, wykupywać działki i Pan powiedział, że nie będzie tego robił. Za parę lat zrobiono to inną metodą i sposobem. Poza tym, który Wójt jest w stanie wprowadzić cokolwiek w plan Generalnej Dyrekcji Dróg? W pewnym okresie była ujęta obwodnica ale później ją wycofano. Nie wiem, czy jest za późno, bo to są decyzje z ostatnich miesięcy. Częstochowa też na tym traci i protestuje. Do naszego protestu dołączą się Kruszyna, Mykanów, Częstochowa i Rędziny.

Łapeta J.- czy ktoś ma uwagi do tego stanowiska pod względem merytorycznym, bo nikt nas o tym nie informował. Czy są uwagi formalne.

Ponieważ nie zgłoszono uwag, Przewodniczący poddał pod głosowanie przyjęcie w/w stanowiska.

- za przyjęciem – głosowali wszyscy radni.

Prowadzący stwierdził, że stanowisko Rada przyjęła jednogłośnie podkreślając, że jest dobry krok w kierunku utrzymania sieci komunikacyjnej w naszej gminie.

ad.pkt.10a/

Śliwakowska M. - odczytała projekt uchwały Nr 163/XXIV/09 w sprawie: ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego w I kat. zaszeregowania oraz uzgodnienia w przedmiocie wartości jednego punktu stanowiącego podstawę do ustalenia wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych samorządu terytorialnego w gminie Kłomnice.

Perliński A. - czy nowelizacja ustawy obejmuje w dalszym ciągu wartość punktu?

Sekretarz – nie będzie punktów od 1 lipca, obecnie nie ma jeszcze rozporządzenia.

Nastąpiło głosowanie nad przyjęciem w/w uchwały:

- za przyjęciem głosowało 12 radnych,

- przeciwny – był 1 radny.

Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.

ad.pkt.10 b,c,d,e

Łapeta J.- mamy cztery kolejne uchwały takiej samej treści, dotyczące tylko innych miejscowości.

Pałuszka W.- odczytał projekt uchwały Nr 164/XXIV/09 w sprawie: zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Zdrowa na lata 2008-2015./do projektu uwag nie zgłoszono/.

Łapeta J.- z czego wynika taki blok uchwał, z tego że Program zakłada realizację pewnych zadań, ale do tego muszą być przyjęte takie plany jako załącznik do składanego wniosku o dotację. Radni otrzymali wersje elektroniczną i mogli się zapoznać z tymi planami. W tych planach znalazł się szeroki zakres życzeń i marzeń. Społeczność spotykała się i wypracowała te plany a jaki będzie tego skutek nie wiadomo. Mówi się tylko, że jest dużo środków a nikt nie chce, ale to nie jest prawdą bo każda gmina składa wnioski i jest cisza. Przygotowano te plany, a czy zakończą się to sukcesem to nie wiadomo. Jeśli z innych wsi będą spływać takie plany, to będzie Rada je podejmować.

Wójt- chcę ustrzec przed optymizmem, musimy patrzeć realnie, bo jest po 500tys. na daną wieś, ale nie wiadomo czy będą te środki. Trzeba mieć świadomość, że te sprawy wyłania się w drodze konkursu. Cztery podmioty mogą występować o dotację z tego Programu

Łapeta J.- te plany można też wykorzystać do strategii rozwoju gminy i do Planu zagospodarowania przestrzennego gminy.

- Czy są jakieś pytania bądź uwagi? (nie było).

Nastąpiło głosowanie:

- za przyjęciem w/w uchwały – głosowało – 11 radnych,

- przeciwnych – nie było

- wstrzymało się od głosu – 2 radnych.

Prowadzący posiedzenie stwierdził, że uchwała została przyjęta – jak w załączeniu.

Ligocki M.- odczytał projekt uchwały Nr 165/XXIV/09 w sprawie: zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Skrzydlów na lata 2008-2015 /do projektu uwag nie było/.

Nastąpiło głosowanie:

- za przyjęciem w/w uchwały – głosowało 11 radnych,

- przeciwnych – nie było

- wstrzymało się od głosu – 2 radnych.

Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przyjęta – jak w załączeniu.

Śliwakowska M. - odczytała projekt uchwały Nr 166/XXIV/09 w sprawie: zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Garnek na lata 2008-2013 /do projektu uwag nie zgłoszono/.

Nastąpiło głosowanie:

-za przyjęciem- głosowało 11 radnych,

-przeciwnych- nie było,

-wstrzymało się od głosu- 2 radnych.

Przewodniczący stwierdził, że uchwała została przez Radę przyjęta – jak w załączeniu.

Pałuszka W.- odczytał projekt uchwały Nr 167/XXIV/09 w sprawie: zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Kłomnice na lata 2009-2016 /do projektu uwag nie było/.

Nastąpiło głosowanie:

-za przyjęciem w/w uchwały- głosowało 11 radnych,

-przeciwnych- nie było,

-wstrzymało się od głosu- 2 radnych.

Prowadzący sesję stwierdził, że uchwała została przyjęta - jak w załączeniu.

ad.pkt.10f

Ligocki M. - odczytał projekt uchwały Nr 168/XXIV/09 w sprawie: określenia zasad gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Kłomnice.

Przewodniczący nadmienił, że projekt uchwały był omówiony na komisjach.

Wójt- poinformował, że po konsultacji z radcą prawnym został wykreślony z pierwszej wersji §9, ponieważ wiązał ręce nie tylko Wójtowi ale i Radzie Gminy.

Śliwakowska M. - czy to są zmiany dotyczące ustawy o nieruchomościach /tak/.

Perliński A.- czy ustawa narzuca to co jest w uchwale, czy obligatoryjnie wchodzą te obowiązki.

Wójt- zmieniła się w ogóle ustawa, było że w sprawach nieruchomości decyzje mogła podejmować tylko Rada Gminy, teraz nie, będzie to płynnie funkcjonować.

Ligocki M.- np. gmina prowadzi inwestycję i będzie brakowało gruntu, czy Wójt sam może kupić ten grunt?

Wójt - tak, ale jest uchwała do jakiej kwoty Wójt może kupować. Jeżeli robimy jakąś inwestycje, to grunty muszą być przygotowane przed jej rozpoczęciem.

Nastąpiło głosowanie:

-za przyjęciem w/w uchwały- głosowało 11 radnych,

- przeciwny był- 1 radny,

-wstrzymał się od głosu- 1 radny.

Prowadzący sesje stwierdził, że uchwała została przyjęta- jak w załączeniu.

ad.pkt.10g/

Śliwakowska M.- odczytała projekt uchwały Nr 169/XXIV/09 w sprawie: utworzenia jednostki organizacyjnej o nazwie Zespół Ekonomiczno- Administracyjny Szkół w Kłomnicach /do projektu uwag nie było/.

Wójt-nowa ustawa o finansach publicznych nakłada na nas likwidację gospodarstw pomocniczych. Utworzenie tej nowej jednostki gminy nie doprowadzi do zmian w zatrudnieniu, będzie taka jak było dotychczas i będzie podlegać pod Wójta Gminy a nie pod dyrektora Zespołu Szkół. Mamy jeszcze jedno gospodarstwo pomocnicze „AS” i ono też musi zniknąć. Będą propozycje utworzenia jednostki, ale jeszcze musi być to dopracowane.

Ligocki M.- finansowanie tej jednostki, czy ta kwota uchwalona w budżecie przechodzi na tą jednostkę automatycznie i czy kierownik będzie dzielił pieniądze na szkoły, czy będzie starał się o dotacje ?

Wójt- ta jednostka będzie obsługiwała szkoły i przedszkola, które są też jednostkami i przygotowują projekty budżetów, a Rada je zatwierdza. ZEAS to jednostka obsługująca, a nie taka, co wydaje decyzje w sprawie pieniędzy.

Radna Śliwakowska zgłosiła wniosek, by zapis w uchwale zmienić na „Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół w Gminie Kłomnice”, a nie ”w Kłomnicach„

Wójt poparł tą poprawkę.

Nastąpiło głosowanie nad przyjęciem w/w uchwały ze zgłoszona poprawką w nazwie jednostki:

- za przyjęciem – głosowali wszyscy radni.

Prowadzący sesję stwierdził, że uchwała została przyjęta jednogłośnie – jak w załączeniu.

ad. pkt.10h

Pałuszka W.-odczytał projekt uchwały Nr 170/XXIV/09 w sprawie: nadania statutu Zespołowi Ekonomiczno-Administracyjnemu Szkół w Gminie Kłomnice /do projektu uwag nie zgłoszono/.

Nastąpiło głosowanie:

- za przyjęciem w/w uchwały – głosowali wszyscy radni.

ad.pkt.11

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p. Modlasiński Zbigniew odczytał propozycje Planu Pracy komisji na 2009 rok. Radny Ligocki zapytał, czy tematyka kontroli jest taka sama jak w 2008r czy inna?

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odpowiedział, że niektóre tematy są obligatoryjne np. absolutorium dla Wójta Gminy, powtarzają się też kontrole finansowania jednostek straży ale co roku kontrola dotyczy innych jednostek.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie Planu pracy Komisji Rewizyjnej na 2009r:

- za przyjęciem – głosowało 11 radnych,

- przeciwnych – nie było,

- wstrzymał się od głosu – 1 radny.

Prowadzący sesję stwierdził, że Rada Gminy przyjęła Plan pracy Komisji Rewizyjnej na 2009 rok – jak w załączeniu.

ad.pkt.12.

Przewodniczący nadmienił, że jest jedno wspólne sprawozdanie trzech stałych komisji Rady Gminy, ponieważ większość posiedzeń była wspólna w roku 2008.

Przewodnicząca Komisji Oświaty p. Śliwakowska Małgorzata odczytała sprawozdanie z działalności w 2008r Komisji Oświaty, Sportu, Zdrowia i Polityki Społecznej, Komisji Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Promocji Gminy, Komisji Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej.

Pytań do odczytanego sprawozdania nie było.

Następnie Przewodniczący Komisji Rewizyjnej p.Modlasiński Zbigniew odczytał sprawozdanie z działalności swojej komisji w roku 2008.

Do w/w sprawozdania również nie było pytań.

Odczytane sprawozdanie stanowią załączniki do protokołu.

ad.pkt.13.

Wójt poinformował, że zgodnie z ustaleniami na interpelację pisemną odpowie radnej na piśmie. Jego działalność międzysesyjna to branie udziału w zebraniach wiejskich, praca w sprawach bieżących, udział w różnego rodzaju szkoleniach, wyjazdy do notariusza, spotkania z mieszkańcami gminy (pytań do Wójta nie było).

ad.pkt14.

p. Milc Jan w imieniu organizatorów cyklu „Sławni Kłomniczanie” zaprosił wszystkich obecnych na spotkanie z Dariuszem Flakiem oraz Andrzejem Zającem – mistrzami 13 Paraolimpiady w Pekinie w wyścigu na 100km ze startu wspólnego, które odbędzie się w dniu 13 lutego 2009r o godz.17,30 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Kłomnicach.

Radny Perliński zwrócił się do radnego powiatowego p.Milca z zapytaniem w sprawie napisanego artykułu w Gazecie Kłomnickiej, czy patrząc na budżet powiatu i porównując go z budżetem gminy, też użył by określenia budżet wirtualny?

Milc J.- budżet gminy też jest wirtualny, bo opiera się o dotacje. Chodziło głównie o budżet na drogi, bo wspomagany jest środkami unijnymi i samorządowymi.

Inspektor d/s Rolnictwa p. Śliwakowski poinformował, że dla sołtysów zostały przygotowane ankiety dotyczące melioracji, termin ich zwrotu do końca lutego br.

Następnie głos zabrał p. Jan Miarzyński - Członek Zarządu Starostwa Powiatowego, który wypowiedział się, że nie zgadza się z p. Milcem, bo Starostwo planuje wydać na drogi 50 mln zł z różnych źródeł. Jak wyjdzie nie wiadomo, tytuł artykułu był zaskakujący.

Nawiązał jeszcze do zgłaszanych wniosków przez Gminy w ramach Programu Odnowy Wsi podkreślając, że z gminy mogą mieć dofinansowanie trzy wnioski /mogą składać różne stowarzyszenia / ale z Urzędu może być tylko jeden wniosek dotowany/.

Wójt -  nie możemy zamykać skorzystania z takiej możliwości innym sołectwom. Rada przyjęła dziś te plany, później radni zdecydują jakie zadanie będzie realizowane.

Wójt przypomniał jeszcze, że zebranie wiejskie może zwołać tylko sołtys.

Następnie przewodniczący Rady odczytał pismo Marszałka Województwa Śląskiego w sprawie ogłoszenia roku 2009 Rokiem Wojciecha Korfantego /pismo w załączeniu/ informując, że postara się, by ten apel trafił do szkół, GOK-u, Stowarzyszeń.

Ponieważ kolejny punkt porządku obrad był tajny i mógł być omawiany tylko z udziałem radnych Przewodniczący podziękował pozostałym osobom za udział w sesji i ogłosił 10 min. przerwę.

ad.pkt.15

Przewodniczący odczytał dwa pisma p. A. Zasępy jakie wpłynęły do Rady Gminy z dnia 4.12.2008r i 10.02.2009r /pisma w załączeniu/ a następnie treść projektu uchwały Nr 171/XXIV/09 w sprawie rozpatrzenia skargi na działalność Wójta Gminy zawierającej w treści podtrzymanie dotychczasowego stanowiska tj., że skarga na Wójta jest nieuzasadniona. Następnie zwrócił się z zapytaniem, czy radni podtrzymują swoje dotychczasowe stanowisko w sprawie skargi na Wójta Gminy, która w dalszym ciągu nie wnosi nowych okoliczności do sprawy czy może ktoś z radnych je zmienił.

Nikt z radnych nie zgłosił innych propozycji.

Przewodniczący poddał pod głosowanie przyjęcie w/w uchwały:

- za przyjęciem – głosowali wszyscy radni.

Prowadzący sesję stwierdził, że Rada przyjęła uchwałę jednogłośnie – jak w załączeniu.

Ponieważ nie było więcej spraw, Przewodniczący zamknął obrady XXIV sesji.

Na tym protokół zakończono i podpisano: