artykuł nr 1

Uchwała Nr 75/VIII/2019 Rady Gminy Kłomnice z dnia 23.05.2019

Uchwała Nr 75/VIII/2019
Rady Gminy Kłomnice

z dnia 23 maja 2019 r.

w sprawie rozpatrzenia pisma z dnia 28 lutego 2019 roku w części będącej skargą na Wójta Gminy Kłomnice.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2019 poz. 506 ) oraz art. 229 pkt 3 w związku z art 239§ 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. 2018 poz. 2096 z późn. zm.)

Rada Gminy Kłomnice, uchwala co następuje

§ 1. Po rozpatrzeniu pisma wniesionego przez Pana H.P. z dnia 28.02.2019 r. w części skargowej na Wójta Gminy Kłomnice, Rada Gminy Kłomnice po zapoznaniu się ze stanowiskiem Komisji Skarg, Wniosków i Petycji uznaje skargę za zasadną.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Przewodniczącemu Rady Gminy Kłomnice.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

uzasadnienie

Skarżący p. H.P. pismem z dnia 28.02.2019r. (data wpływu do biura Rady Gminy 28.02.2019 r.), złożył m.in. skargę na Wójta Gminy Kłomnice, w której zarzucił rażące naruszenie prawa przez Wójta Gminy Kłomnice i powołany Zespół Redakcyjny gminnego biuletynu informacyjnego o nazwie „Gazeta Kłomnicka”.

Według Skarżącego naruszenie dotyczyło nieprzestrzegania prawa RP (art 83 Konstytucji RP) i nadużycia władzy publicznej, głównie dotyczących praw i wolności obywatelskich  np. wolność słowa, dostępność
do czynnego uczestniczenia w życiu publicznym i społecznym lokalnej społeczności wraz
z rozpowszechnianiem informacji, przyzwolenie na stosowanie cenzury prewencyjnej w publikacjach gminnego biuletynu informacyjnego. Skarżący podnosi, że minął rok od zgłoszenia artykułu do publikacji w „Gazecie Kłomnickiej” pn. „Poszanowanie prawa i demokracji” , co jest naruszeniem obowiązującego prawa poprzez nieudzielenie w terminie odpowiedzi.

Jak wynika z treści art. 229 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2018r. poz. 2096) organem właściwym do rozpatrzenia skargi na działalność wójta (burmistrza lub prezydenta miasta) i kierowników gminnych jednostek organizacyjnych z wyjątkiem spraw określonych w ppkt 2 jest rada gminy. Również z przepisów art 18 b ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym wynika, że rada gminy rozpatruje skargi na działania wójta i gminnych jednostek organizacyjnych; wnioski oraz petycje składane przez obywateli; w tym celu powołuje komisję skarg wniosków i petycji.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji odbyła w dniu 22.03.2019 r., 26.04.2019 r. posiedzenie celem zbadania przedstawionego zarzutu, zapoznania się z wyjaśnieniami, a także ze zgromadzonymi dokumentami w sprawie.

Stwierdzono, co następuje:

P. H.P. pismem z dnia 28.02.2019 r. (data wpływu do biura Rady Gminy 28.02.2019 r.), złożył skargę na Wójta Gminy Kłomnice oraz postulaty.

W części skargowej p. H. P. zarzucił rażące naruszenie prawa przez Wójta Gminy Kłomnice i powołany Zespół Redakcyjny gminnego biuletynu informacyjnego o nazwie „Gazeta Kłomnicka”.

Naruszenie dotyczyło nieprzestrzegania prawa RP (art 83 Konstytucji RP) i nadużycia władzy publicznej, głownie dotyczących praw i wolności obywatelskich np. wolność słowa, dostępność do czynnego uczestniczenia w życiu publicznym i społecznym lokalnej społeczności wraz z rozpowszechnianiem informacji, przyzwolenie na stosowanie cenzury prewencyjnej w publikacjach gminnego biuletynu informacyjnego. Ze złożonych wyjaśnień wynika, że P. H.P. zgłosił do publikacji artykuł pn. „Poszanowanie prawa i demokracji” w dniu 10.02.2018 roku (data wpływu do Urzędu 12.02.2018). W odpowiedzi Wójt Gminy Kłomnice poinformował, że publikacja w/w tekstu w „Gazecie Kłomnickiej”jest niemożliwa
z uwagi na obszerny charakter, dużej ilość nadesłanych artykułów do aktualnego numeru oraz użyto argument, że ewentualna publikacja  w/w artykułu byłaby związana z koniecznością rezygnacji z druku artykułów dotyczących kulturalnych i edukacyjnych działań szkół, organizacji pozarządowych i instytucji. Dodatkowo p. H. P. został poinformowany, że warunkiem publikacji artykułu jest jego dostarczenie w wersji elektronicznej na nośniku CD, pendrive lub przesłanie drogą mailową. W odpowiedzi p. H. P. z dnia 22.02.2018r. wskazał, że otrzymane pismo nie jest oznakowane oraz, że w „Gazecie Kłomnickiej były publikowane artykułu o znacznie obszerniejszym tekście innych autorów. W dniu 12.03.2018r. p. H. P. ponowił wniosek o publikację artykułu, który został dostarczony w wersji elektronicznej z prośbą o opublikowanie go bez skracania, gdyż może to być naruszenie wolności słowa, wolności wyrażania poglądów, rozpowszechniania informacji oraz zakazanej cenzury prewencyjnej. W dniu 19.04.2018r. p. H. P. ponowił wniosek o publikację artykułu „Poszanowanie prawa i demokracji”.
W wyniku braku odpowiedzi p. H. P. w dniu 7.06.2018 r., złożył pismo do Wójta Gminy, które wyrażało niezadowolenie w sprawie obsługi petenta przez pracownika zatrudnionego w Urzędzie Gminy na stanowisku głównego specjalisty, od którego nie uzyskał informacji dot. zarejestrowania Gazety Kłomnickiej w sądzie. W dniu 08.06.2018r. p. H. P. złożył wniosek o dostęp do informacji publicznej w zakresie umożliwienia wglądu do dokumentów dotyczących podstawy prawnej i formalnej w sprawie redagowania i wydania gminnego biuletynu informacyjnego o nazwie Gazeta Kłomnicka. W dniu 22.06.2018r. p. H. P. otrzymał odpowiedź na udostępnienie informacji publicznej od Wójta Gminy Kłomnice, w którym poinformowano, że Urząd Gminy Kłomnice nie dysponuje dokumentami związanymi z rejestracją biuletynu „Gazeta Kłomnicka” oraz potwierdzającymi nadanie numeru ISSN. Z racji upływu wielu lat od daty rozpoczęcia wydawania Gazety Kłomnickiej dokumenty do wglądu nie zostały przygotowane.

Z wyjaśnień złożonych przez Kierownika Referatu Rozwoju i Promocji Gminy Komisja Skarg Wniosków
petycji ustaliła, że nie ma żadnego przepisu, ani zarządzenia wewnętrznego, które regulowałoby procedurę powołania składu redakcyjnego, a wydawanie „Gazety Kłomnickiej jest jednym z elementów zakresu obowiązków. Ustalono, że Gazeta Kłomnicka została zarejestrowana w Bibliotece Narodowej, której nadany został numer ISSN 14260875. Przy rejestracji nie podano innego dokumentu jak tylko prośbę o nadanie numeru ISSN. Kierownik poinformował, że „Gazeta Kłomnicka „funkcjonuje jako materiał promocyjny Gminy Kłomnice”.

Reasumując Komisja Skarg Wniosków i Petycji uznaje brak odpowiedzi na pismo z dnia 28.02.2019 roku w terminie za naruszenie obowiązującego prawa przez Wójta Gminy Kłomnice i uznaje skargę w tym zakresie za zasadną.

 

W sprawie przedstawionych w piśmie postulatów zostaną one przekazane do organu właściwego Wójta Gminy Kłomnice.

Jednocześnie sugeruje się dla zachowania przejrzystości publikowania artykułów w „Gazecie Kłomnickiej” określenia ramowych zasad w powyższym zakresie.

 

Wobec powyższego Komisja Skarg Wniosków i Petycji zajęła stanowisko o uznanie skargi za zasadną w w/w zakresie.

Rada Gminy Kłomnice podziela argumenty Komisji Skarg, Wniosków i Petycji i uznaje skargę za zasadną
w zakresie braku odpowiedzi w terminie zgodnie z obowiązującym prawem.