artykuł nr 1

Uchwała Nr 201/XXII/05 Rady Gminy Kłomnice z dnia 23.03.2005 rok

uchwała  nr 201/XXII/05
rady gminy Kłomnice
z dnia 23.03.2005 r.

        w sprawie przyjęcia Regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym, uczniom zamieszkałym na terenie gminy.

 Na podstawie art. 18 ust.2 pkt.14a, art. 40 ust. 1 i art. 41 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.), art. 90f  ustawy z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r.  Nr 256 poz.2572, Nr 273 poz. 2703  i Nr 281 poz. 2781)

uchwala się, co następuje

§ 1.

Przyjmuje się Regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym, uczniom zamieszkałym na terenie gminy Kłomnice, zgodnie z załącznikiem do niniejszej uchwały.

§ 2.

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 3.

 Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego oraz dodatkowo na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Gminy oraz w każdej placówce oświatowej prowadzonej przez gminę.

§ 4.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2005r.

 

 

                                                                                                                                                Załącznik 

 do Uchwały Nr 201/XXII/05

 Rady Gminy Kłomnice

 z dnia  23.03. 2005 r.

  

regulamin

        udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym,

           uczniom zamieszkałym na terenie gminy Kłomnice.

 

 

§ 1

 

  1. Uchwala się regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Kłomnice.
  2. Ilekroć w uchwale mowa jest o:

1)      Wójcie – rozumie się przez to Wójta Gminy Kłomnice,

2)      Urzędzie – rozumie się przez to Urząd Gminy Kłomnice,

3)      dyrektorze – rozumie się przez to dyrektora szkoły.

 

§ 2

 

  1. Wysokość stypendium szkolnego w skali roku ustala się jako sumę kwoty wynikającej z zakwalifikowania ucznia do grupy dochodowej i kwoty stanowiącej indywidualne uzupełnienie z tytułu okoliczności uzasadniających przyznanie pomocy.
  2. Ustala się trzy grupy dochodowe:

1)      grupa I – dochody miesięczne na członka rodziny poniżej 40 % kwoty, o której mowa w art. 8 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 593, z późn. zm.)

2)      grupa II – dochody miesięczne na członka rodziny w granicach od 40 % do 70% kwoty, o której mowa w pkt. 1),

3)      grupa III – dochody miesięczne na członka rodziny w granicach powyżej 70% do 100% kwoty, o której mowa w pkt. 1).

  1. Wysokość stypendium szkolnego zależna jest od zakwalifikowania ucznia do grupy dochodowej:

1)      I grupa – do 100% stypendium,

2)      II grupa – do 60% stypendium w pełnej wysokości,

3)      III grupa – do 40% stypendium w pełnej wysokości.

4. Stypendium ulega podwyższeniu o 10% w przypadku występowania okoliczności, o których mowa  w art. 90d ust.1 ustawy o systemie oświaty.

§ 3

 

1. Stypendium może być udzielone w następujących formach:

1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą i zajęć dodatkowych przyczyniających się do poszerzenia wiedzy i zainteresowań ucznia,

2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników i innych pomocy naukowych.

3) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania, ale tylko w stosunku do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych, w szczególności na pokrycie kosztów:

      a) zakwaterowania poza miejscem zamieszkania,

      b) posiłków w stołówce szkolnej lub prowadzonej przez inny podmiot,

      c) zakupu podręczników szkolnych,

      d) dojazdu do szkoły, kolegium,

e) czesnego za naukę w szkole niepublicznej posiadającej uprawnienia szkoły publicznej, a w przypadku szkół ponadgimnazjalnych lub kolegiów również bez uprawnień szkoły publicznej,

      f) innych dodatków i opłat wymaganych obowiązkowo przez szkołę, kolegium.

 

4) świadczenia pieniężnego, jeśli organ przyznający stypendium uzna to za właściwe.

 

2. Jeden uczeń może otrzymać pomoc materialną w różnych formach z zastrzeżeniem, iż łączna wysokość udzielonej pomocy nie może przekroczyć stawek określonych w § 2.

 

§ 4

 

1.      Pomoc rzeczową o charakterze edukacyjnym udzielona będzie poprzez zakup podręczników, przyborów szkolnych i zeszytów poprzez szkołę, która przekaże je uprawnionym do pomocy uczniom.

2.      Pomoc materialna w formie zakupu pomocy edukacyjnych dla uczniów upośledzonych umysłowo następować będzie poprzez dokonywanie przez Urząd zakupu, w uzgodnieniu z nauczycielami prowadzącymi zajęcia edukacyjne, pomocy edukacyjnych i przekazania tych pomocy uczniom biorącym udział w tych zajęciach.

3.   Wypłata stypendium następuje po przedłożeniu:

1)      imiennych rachunków lub faktur zakupu towarów, co umożliwi określenie kosztów zakupu i osoby dokonującej zakupu,

2)      dowodów wpłat za naukę, za pobyt w internacie,

3)      imiennych biletów miesięcznych, przy korzystaniu z dojazdów do szkoły,

4)      przedłożonego przez podmiot prowadzący stołówkę wykazu osób korzystających z dożywiania w stołówce i kosztach takiego dożywiania.

 

§ 5

 

  1. Wniosek o stypendium składa się w Urzędzie Gminy.
  2. Wójt występuje do dyrektora o opinię w przedmiocie zasadności udzielenia pomocy.
  3. Dyrektor wydaje opinię i kieruje ją do Urzędu.

 

 

§ 6

 

1. Stypendium przyznaje się na okres nie dłuższy niż rok szkolny, a wypłacane jest miesięcznie lub kwartalnie.

2. Termin wypłaty stypendium określa się w decyzji o jego przyznaniu.

 

§ 7

Stypendium może zostać decyzją administracyjną wstrzymane lub przypisane do zwrotu w przypadku stwierdzenia w przedłożonym wniosku nieprawdziwych danych, ustania przyczyn uzasadniających przyznanie stypendium lub w przypadku zaprzestania przez ucznia pobierania nauki.

§8

Wnioskodawcy oraz dyrektorzy szkół i placówek, w których kształcą się uczniowie pobierający stypendium mają obowiązek niezwłocznego poinformowania Wójta Gminy o zmianie lub ustaniu  przyczyn uzasadniających przyznanie stypendium, a także o fakcie zaprzestania pobierania nauki przez ucznia.

Zasiłek szkolny

§ 9

Zasiłek szkolny przyznaje się w przypadku zaistnienia w rodzinie ucznia zdarzenia losowego typu:

- choroba,

- śmierć jednego z rodziców lub opiekunów ucznia,

- straty w gospodarstwach domowych wynikłych ze zdarzeń losowych między innymi takich jak: powódź, pożar, huragan,

- inne, lecz uzasadnione okoliczności, utrudniające prawidłowe funkcjonowanie rodziny lub utrudniające naukę ucznia.

 

§ 10

 

Zasiłek przyznawany jest niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.

 

§ 11

  1. Przedstawiciel ustawowy ucznia lub pełnoletni uczeń ubiegający się o przyznanie zasiłku szkolnego składają stosowny wniosek w Urzędzie.
  2. Wójt występuje do dyrektora o opinię w przedmiocie zasadności udzielenia pomocy.
  3. Dyrektor wydaje opinię i kieruje ją do Urzędu.
  4. Wójt wydaje decyzję w sprawie zasiłku szkolnego po wpłynięciu do Urzędu opinii dyrektora.

 

 

§ 12

 

1.      W braku wniosku rodziców albo pełnoletniego ucznia dyrektor, wiedząc o istnieniu okoliczności uzasadniających przyznanie pomocy materialnej w formie zasiłku szkolnego, kieruje niezwłocznie stosowny wniosek do Urzędu.

2.      Wójt po wpłynięciu wniosku dyrektora wydaje decyzję w sprawie zasiłku szkolnego.

 

§ 13

 

Pomoc materialna w formie zasiłku szkolnego może być także przyznana przez Wójta bez stosownego wniosku tj. z urzędu, jeśli przemawiają za tym znane Wójtowi okoliczności związane z zaistnieniem zdarzenia losowego.

 

§14

 

1.      W przypadku zdarzeń losowych określonych w § 9 zasiłek szkolny może być przyznany w formie pomocy rzeczowej poprzez zakup podręczników, przyborów szkolnych, stroju gimnastycznego, obuwia zmiennego, itp.

2.      Świadczenie pieniężne udziela się poprzez przelew na rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy lub w kasie Urzędu.

3.      Przedstawiciel ustawowy ucznia lub pełnoletni uczeń przed otrzymaniem gotówki składa oświadczenie, zgodnie z którym całość kwoty otrzymanej z tego tytułu zostanie przeznaczona na wydatki określone w decyzji.

 

§ 15

 

1.      W razie zdarzeń losowych takich jak pożar, powódź, itp. obejmującym swoim zasięgiem część terenu gminy Wójt przeprowadza z urzędu ustalenia, czy na terenie objętym klęską żywiołową zamieszkują uczniowie dotknięci jej skutkiem.

2.      Jeśli w wyniku postępowania, o którym mowa w ust. 1, stwierdzi się dotknięcie skutkami żywiołowymi uczniów Wójt niezwłocznie od zaistnienia zdarzenia losowego, wydaje z urzędu decyzję o udzieleniu zasiłku szkolnego w określonej formie.